Franciszek: pandemia przypomniała nam ponownie, że nikt nie uratuje się sam

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
PAP
Szczepienie ubogich i bezdomnych w WatykanieEPA/VATICAN MEDIA
wideo 2/4
EPA/VATICAN MEDIASzczepienie ubogich i bezdomnych w Watykanie

Prawa rynku nie mogą górować nad "prawem miłości i zdrowia wszystkich" – napisał w liście do Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego papież Franciszek. Zaapelował o "solidarność szczepionkową".

W przesłaniu opublikowanym w czwartek w Watykanie papież podkreślił: "Powtarzam tu mój apel do rządzących, do firm i międzynarodowych instytucji o współpracę na rzecz tego, by zapewnić szczepionki (przeciw koronawirusowi) wszystkim, zwłaszcza najsłabszym i potrzebującym".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W liście do uczestników wiosennego zgromadzenia Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego Franciszek wyraził nadzieję, że dyskusje przyczynią się do wypracowania modelu odbudowy po pandemii COVID-19, opartego na bardziej włączających wszystkich, zrównoważonych działaniach w celu wsparcia gospodarki, niesienia pomocy jednostkom i wspólnotom.

"Odbudowa - jak dodał - nie może zadowolić się powrotem do niesprawiedliwego i niezrównoważonego modelu życia gospodarczego i społecznego, w którym garstka ludności świata posiada połowę jego bogactwa".

"Mimo naszych głębokich przekonań, że wszyscy mężczyźni i kobiety zostali stworzeni jako równi sobie, wielu z naszych braci i sióstr w rodzinie ludzkiej, szczególnie ci na marginesach społeczeństwa, jest wykluczonych ze świata finansów" – zaznaczył papież, podkreślając, że "pandemia przypomniała nam ponownie, że nikt nie uratuje się sam".

"Jeśli mamy wyjść z tej sytuacji jako lepszy, bardziej ludzki i solidarny świat, trzeba stworzyć nowe, kreatywne formy społecznego, politycznego i ekonomicznego uczestnictwa, wrażliwego na głos biednych i włączającego ich w budowę naszej wspólnej przyszłości" – napisał Franciszek.

Papież Franciszek VATICAN MEDIA/PAP/EPA

"Duch globalnej solidarności"

Papież odnotował, że podczas gdy wiele państw opracowuje indywidualne projekty odbudowy, istnieje pilna potrzeba globalnego planu, który pomoże stworzyć nową sieć relacji międzynarodowych na rzecz integralnego rozwoju wszystkich narodów. Jego zdaniem musi to polegać na umożliwieniu biedniejszym i mniej rozwiniętym krajom faktycznego udziału w procesie podejmowania decyzji i ułatwieniu dostępu do rynku międzynarodowego.

W opinii Franciszka "duch globalnej solidarności" wymaga także znaczącej redukcji zadłużenia najbiedniejszych krajów, które pogłębiła jeszcze pandemia. "Złagodzenie ciężaru zadłużenia wielu krajom i wspólnotom jest głęboko ludzkim gestem, który może pomóc ludziom rozwijać się, mieć dostęp do szczepionek, opieki zdrowotnej, edukacji i pracy" – wskazał papież.

Zwrócił też uwagę na zjawisko, które nazwał "ekologicznym długiem", jaki istnieje między Północą i Południem. "Mamy dług wobec samej natury, jak i wobec ludzi oraz krajów, dotkniętych przez spowodowaną przez człowieka ekologiczną degradację" – ocenił Franciszek.

Autor:tas\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: VATICAN MEDIA/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: