Świat

Watykan zamachu się nie boi. Franciszek w USA w otwartym papamobile

Świat


Watykan zapewnił, że nie ma szczególnych powodów do obaw w kwestii bezpieczeństwa papieża Franciszka w czasie jego wizyty w USA. Tak rzecznik ksiądz Federico Lombardi odniósł się we wtorek do doniesień o rzekomym zagrożeniu. Wizyta będzie miała miejsce w dn. 22-27 września.

Watykański rzecznik podczas briefingu na temat podróży Franciszka na Kubę i do USA, w którą wyrusza w sobotę, podkreślił: - Oczywiście w Stanach Zjednoczonych będzie bardzo silna obecność sił bezpieczeństwa, także dlatego, że będą trwać obrady zgromadzenia ogólnego ONZ.

Najpierw Fidel, potem Obama

Odnosząc się do doniesień o udaremnieniu planów zamachu, o czym wcześniej informowały media w USA, ksiądz Lombardi przyznał, że także o tym słyszał. - Nie mamy jednak żadnych informacji i nie ma żadnego szczególnego zaniepokojenia - zaznaczył.

- Papież zamierza poruszać się tak, jak robi to zazwyczaj. W programie są różne punkty, w trakcie których będzie jechał w otwartym papamobile - wyjaśnił ks. Lombardi.

Mówiąc o pierwszym etapie 10. papieskiej pielgrzymki, czyli wizycie na Kubie, rzecznik poinformował, że bardzo prawdopodobne jest to, że Franciszek spotka się w Hawanie z byłym przywódcą kraju Fidelem Castro, choć - jak dodał - tego punktu nie umieszczono jeszcze w dokładnym terminarzu pobytu.

Ks. Lombardi mówił, że obecny przywódca kubański Raul Castro wyraził podczas niedawnej wizyty w Watykanie pragnienie, aby papież spotkał się z jego starszym bratem.

22 września Franciszek przybędzie z Kuby do Waszyngtonu, gdzie na lotnisku w bazie wojskowej Andrews powita go prezydent USA Barack Obama z żoną Michelle i córkami. Następnego dnia Franciszek złoży wizytę w Białym Domu.

24 września odbędzie się historyczna wizyta papieża w Kongresie USA w Waszyngtonie. Wygłosi on tam "obszerne przemówienie" po angielsku - poinformował rzecznik.

Papież w ONZ

25 września to dzień wizyty papieża w nowojorskiej siedzibie ONZ, gdzie na forum Zgromadzenia Ogólnego wygłosi przemówienie po hiszpańsku. Wbrew wcześniejszym nieoficjalnym doniesieniom przy tej okazji nie dojdzie do jego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że Putina tam wtedy nie będzie. Gdyby był - zaznaczył rzecznik - Franciszek rozmawiałby z nim jako przywódcą kraju sprawującego przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Tego samego dnia Franciszek uda się w Nowym Jorku do Ground Zero, gdzie stały wieże World Trade Center, zniszczone w zamachu z 11 września 2001 roku. W uroczystości międzyreligijnej w tym miejscu udział weźmie też rabin i imam.

W programie pobytu papieża w Stanach Zjednoczonych jest też udział w Światowym Spotkaniu Rodzin w Filadelfii w dniach 26 i 27 września. Stamtąd Franciszek odleci do Rzymu.

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej pytany o to, czy planowane jest spotkanie papieża z ofiarami pedofilii, przypomniał, że takie wydarzenia nigdy nie były zapowiadane z góry.

Autor: adso//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: