Świat

Przełożeni zakonów o pedofilii: pochylamy głowę ze wstydu

Świat


"To historia, która trwa od dziesięcioleci, historia niosąca ogromny ból tych, którzy doznali nadużyć" - napisali przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich przed rozpoczynającym się w czwartek w Watykanie szczytem na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich w Kościele. "Pochylamy głowę ze wstydu" - oświadczyli pisząc o pedofilii w Kościele.

Na dwa dni przed historycznym spotkaniem w Watykanie, zwołanym przez papieża Franciszka, przedstawiciele dwóch unii zgromadzeń zakonnych napisali: "W naszej działalności zakonnej spotykamy się z licznymi sytuacjami, w których dzieci są wykorzystywane, lekceważone, maltretowane i niechciane".

"Ich wołanie jest dla nas apelem. Jako dorośli, jako chrześcijanie i jako zakonnicy chcemy angażować się na rzecz tego, by ich życie mogło się zmienić i by sytuacje, w jakich dorastają, poprawiły się" - zapewnili przełożeni generalni. "To spotkanie skoncentrowane jest na wykorzystywaniu seksualnym dzieci, nadużywaniu władzy i sumienia ze strony tych, którzy pełnią funkcje w Kościele, zwłaszcza biskupów, księży i zakonników. To historia, która trwa od dziesięcioleci, historia niosąca ogromny ból tych, którzy doznali nadużyć" - głosi opublikowana w Watykanie nota. Zwierzchnicy zgromadzeń napisali: "Pochylamy głowę ze wstydu, gdy uświadamiamy sobie, że takie nadużycia miały miejsce w naszych kongregacjach oraz zakonach i w naszym Kościele". "Nauczyliśmy się, że ci, którzy dopuszczają się nadużyć, umyślnie ukrywają swoje czyny i są manipulatorami. Z definicji trudno odkryć nadużycia. Nasz wstyd jest tym większy, że nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak wiele się dzieje" - oświadczyli.

"Kiedy patrzymy na prowincje i regiony naszych zakonów i kongregacji na całym świecie, przyznajemy, że odpowiedź tych, którzy sprawują władzę, nie była taka, jaka powinna być. Nie rozpoznali sygnałów alarmowych albo nie zdołali wziąć ich poważnie pod uwagę" - napisali przełożeni generalni.

CZYTAJ OŚWIADCZENIE W JĘZYKU ANGIELSKIM

Watykański szczyt

W czterodniowym spotkaniu w Watykanie uczestniczyć będą przewodniczący wszystkich episkopatów świata oraz ponad 20 przełożonych męskich i żeńskich zakonów. Polski Kościół będzie reprezentował przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki.

Jak zapowiedziano, w czasie szczytu w dniach 21-24 lutego poruszone zostaną takie kwestie, jak odpowiedzialność biskupów i przejrzystość. W sobotę odbędzie się liturgia pokutna, a spotkanie zakończy w niedzielę msza i końcowe przemówienie papieża Franciszka.

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości