Papież mianował następcę zdymisjonowanego kardynała

TVN24 | Świat

Autor:
mtom
Źródło:
PAP

Dotychczasowy sekretarz Rady Kardynałów włoski biskup Marcello Semeraro został mianowany przez papieża Franciszka prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Zastąpi zdymisjonowanego kardynała Angelo Becciu.

Prefektem jednej z najważniejszych kongregacji w Watykanie zostaje bliski współpracownik Franciszka, który pełni funkcję sekretarza rady, pomagającej mu w zarządzaniu Kościołem i przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej.

Kardynał Becciu pod koniec września został zdymisjonowany przez papieża i pozbawiony praw związanych z godnością kardynalską, gdy nagłośniono przypisywane mu nieprawidłowości w zarządzaniu watykańskimi finansami, w tym także środkami ze świętopietrza przeznaczonego na działalność dobroczynną.

We wtorek na wniosek wymiaru sprawiedliwości Watykanu włoska Gwardia Finansowa aresztowała w Mediolanie konsultantkę kardynała Becciu Cecilię Marognę, która otrzymała od niego pół miliona euro za doradztwo w sprawach międzynarodowych. Było to w czasach, gdy pełnił on funkcję zastępcy sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Zarzuca się jej sprzeniewierzenie pieniędzy. Kobieta oczekuje w areszcie w Mediolanie na przekazanie Watykanowi.

Autor:mtom

Źródło: PAP