Był parking, jest miejsce upamiętniające prezydenta Eisenhowera. Powstawało ponad dwie dekady

TVN24 | Świat

Autor:
pp//rzw
Źródło:
PAP

Plac z trzema pomnikami, nad nim podświetlana stalowa siatka ze szkicem wybrzeża Normandii. Tak prezentuje się memoriał ku czci Dwighta Eisenhowera, otwarty oficjalnie w Waszyngtonie. Budowa kosztowała 150 milionów dolarów, trwała ponad 20 lat.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Wart 150 milionów dolarów projekt memoriału upamiętniającego prezydenta Dwighta "Ike'a" Eisenhowera został uruchomiony w 1999 roku przez Kongres. Inauguracja - do której ostatecznie doszło w czwartek - odkładana była najpierw z powodu sporów dotyczących koncepcji budowli, a potem - przez pandemię COVID-19.

W miejsce pamięci przekształcono teren dawnego parkingu w pobliżu Kongresu. Dwa z pomników podkreślają główne punkty politycznej kariery Eisenhowera. Jedna rzeźba z brązu przedstawia go jako generała rozmawiającego z żołnierzami przed rozpoczęciem D-Day. Na drugiej - prezydent stoi z trzema asystentami przed mapą świata wyrytą na wapiennej ścianie.

Wnuczka prezydenta początkowo sprzeciwiała się takiej formie pomnika

Największe kontrowersje wzbudza trzeci, najmniejszy pomnik przedstawiający siedzącego chłopca, który obejmuje kolana i patrzy w dal. To "Ike" jako dziecko w Kansas. Susan Eisenhower, wnuczka prezydenta, początkowo sprzeciwiała się takiej formie. Argumentowała, że jej dziadek jako dziecko nie marzył, by "zostać dowódcą w najbardziej niszczycielskiej wojnie w historii ludzkości". Ostatecznie rodzina jednak zaakceptowała koncepcję tej rzeźby.

CZYTAJ TAKŻE: "Pomnik Melanii Trump" wrócił na cokół >>>

Nad placem z pomnikami góruje wielka (150 na 20 metrów) podwieszana na słupach stalowa siatka, która nocami będzie podświetlana. Znajduje się na niej szkic wybrzeża Normandii w czasach pokoju. Wykonania przepuszczającej światło stalowej konstrukcji podjął się urodzony w Polsce i mieszkający w Los Angeles architekt Tomasz Osiński, który przyznaje, że był to najtrudniejszy projekt w jego życiu.

Za całość miejsca pamięci i zagospodarowanie przestrzeni odpowiada architekt Frank Gehry, znany m.in. z projektu muzeum Guggenheima w Bilbao, siedziby Fundacji Louisa Vuittona w Paryżu oraz hali koncertowej Walta Disneya w Los Angeles.

Eisenhower był prezydentem USA w latach 1953-61

Eisenhower dołączył do innych prezydentów, którzy mają w amerykańskiej stolicy honorujące ich miejsca. Te najbardziej znane to pomnik Waszyngtona i Mauzoleum Abrahama Lincolna, oblegane przez turystów. Po czwartkowej uroczystości inauguracyjnej z udziałem parlamentarzystów oraz wojskowej orkiestry, już od piątku miejsce pamięci generała Eisenhowera jest dostępne dla zwiedzających.

Eisenhower, który zastąpił Harry'ego Trumana na stanowisku głowy państwa, był prezydentem USA z ramienia Partii Republikańskiej. Urząd sprawował przez dwie kadencje w latach 1953-61. Miał wówczas za sobą błyskotliwą karierę wojskową - między innymi dowodził lądowaniem wojsk alianckich w Normandii w 1944 roku. Za jego prezydentury zakończyła się wojna koreańska.

Autor:pp//rzw

Źródło: PAP