Waszczykowski: Polska też jest narażona na wielką falę migracyjną

Świat


Jeśli mówimy o kwestiach migracyjnych, to musimy mieć całościowy obraz - przekonywał we wtorek minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, który uczestniczy w Palermo w Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE na temat migracji. - Polska, chociaż nie leży nad Morzem Śródziemnym, jest krajem granicznym Unii Europejskiej i również jesteśmy narażeni na wielką masę migracyjną - stwierdził szef MSZ.

Podczas spotkania z polskimi dziennikarzami Waszczykowski, odnosząc się do omawianych kwestii, powiedział: - Jednym z dominujących tematów był problem legalnej i nielegalnej imigracji. I tutaj jesteśmy podzieleni, bo dla niektórych migracja jest darem Bożym, a dla niektórych jest niestety problemem. - Już nie chcę wymieniać nazwisk polityków czy nazw państw, ale jest to problem - dodał szef polskiej dyplomacji. Relacjonując swe wystąpienie na forum konferencji, Waszczykowski powiedział, że "jeśli mówimy o kwestiach migracyjnych, to musimy mieć całościowy obraz".

- Polska, chociaż nie leży nad Morzem Śródziemnym, jest krajem granicznym Unii Europejskiej i również jesteśmy narażeni na wielką masę migracyjną - stwierdził. - Mówiłem o tym, że zgodnie z danymi Eurostatu wydaliśmy ponad pół miliona wiz w ubiegłym roku z pozwoleniem na pracę. To jest około 60 procent wiz, jakie wydała cała Unia Europejska. A Unia wydała takich wiz około 800 tysięcy. Ten obrazek powinien być również częścią wielkiego obrazu migracyjnego - ocenił Waszczykowski.

"Sąsiedzi, którzy koło mnie siedzieli, gratulowali mi"

Minister dodał, że na konferencji wspomniał również, ile pieniędzy Polska wydaje w tej chwili na różne fundusze europejskie, aby powstrzymać procesy migracyjne, monitorować je lub zarządzać nimi.

- To w tej chwili jest już około 58 milionów euro - powiedział. Odnotował też wcześniejszy wkład finansowy w programy migracyjne, na przykład na rzecz Turcji.

- Sąsiedzi, którzy koło mnie siedzieli, na przykład delegacja holenderska, gratulowali mi, mówiąc, że było to wystąpienie bardzo konkretne, rzeczowe i na temat - zauważył szef polskiej dyplomacji.

Autor: kg / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA | FRANCESCO PAOLO LANNINO

Raporty: