Świat

Cicha wizyta w Moskwie, rozmowy o Korei Północnej

Świat


Wysoki urzędnik Departamentu Stanu USA odbył w poniedziałek podróż do Moskwy, aby przekonać rosyjskie władze do poparcia nowych sankcji ONZ na Pjongjang - donosi "Washington Post".

Jak podaje dziennik, Joseph Yun, specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA ds. Korei Północnej, przybył do Moskwy tuż przed głosowaniem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad nowymi sankcjami na Koreę Północną. Miał zabiegać o poparcie ze strony Rosji, której głos, jako stałego członka RB, był niezbędny do ich przyjęcia. Zakładają one m.in. całkowite embargo na dostawy gazu ziemnego oraz ograniczenie dostaw ropy naftowej do tego kraju. Rezolucja zakazuje również eksportu produktów tekstylnych wyprodukowanych na terenie Korei Północnej.

Mimo wcześniejszych oporów, Rosja ostatecznie zagłosowała za przyjęciem przez ONZ nowych sankcji. Projekt dokumentu poddany pod głosowanie w RB zakładał jednak znacznie mniej restrykcyjne kary, niż pierwotnie domagały się tego Stany Zjednoczone.

Stanowiska Moskwy i Waszyngtonu w kwestii rozwiązania kryzysu koreańskiego są wciąż bardzo rozbieżne.

Cel wizyty

Jak poinformowała rzeczniczka Departamentu Stanu Julia Mason, Yun spotkał się z pracownikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, aby przedyskutować "współpracę" w kwestiach dotyczących Korei Północnej.

Zaproszenie do Yuna wystosował rosyjski rząd, co jest - komentuje "Washington Post" - elementem realizowanej przez Władimira Putina polityki, mającej na celu zwiększenie roli Rosji w rozwiązywaniu kryzysu koreańskiego. Jednak do zeszłego tygodnia podróż Yuna była odraczana. Dopiero ostatni test nuklearny przeprowadzony przez reżim Kim Dzong Una oraz głosowanie w RB ONZ nad nowymi sankcjami na Pjongjang wymusiły przyspieszenie wizyty amerykańskiego gościa.

- Ta wizyta to przykład trwających dyskusji ze społecznością międzynarodową, mających na celu zwiększenie presji na Koreę Północną - stwierdziła Mason, dodając, że Stany Zjednoczone "pozostają otwarte na negocjacje" dążące do denuklearyzacji półwyspu koreańskiego.

Rosyjska wizja

Zdaniem rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, spotkanie Yuna z wiceministrem spraw zagranicznych w Moskwie Igorem Margulowem miało formę dialogu, a nie wywierania presji. "Strona rosyjska podkreśliła, że nie ma innej drogi do rozwiązania problemów Półwyspu Koreańskiego, w tym problemu nuklearnego, jak tylko przez polityczne i dyplomatyczne środki" - oświadczyło ministerstwo.

Od kilku miesięcy Rosja i Chiny proponują przyjęcie tzw. strategii "freeze for freeze" (z ang. "zamrożenie za zamrożenie"), która zakłada ograniczenie przez Stany Zjednoczone i Koreę Południową manewrów wojskowych w zamian za wstrzymanie przez Pjongjang prób rakietowych i nuklearnych. Waszyngton i Seul zgodnie sprzeciwiają się takiemu rozwiązaniu, o czym wielokrotnie informowały opinię publiczną.

Autor: momo\mtom/jb / Źródło: The Washington Post