"Energia, handel, odstraszanie na wschodniej flance". Tillerson odwiedzi Warszawę

Świat

Aktualizacja:

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson w przyszłym tygodniu uda się do Europy. Zatrzyma się w Londynie i Paryżu, gdzie będzie rozmawiał o Iranie i Syrii. Następnie uda się do Davos, a potem 26 stycznia odwiedzi Warszawę - poinformował w czwartek Departament Stanu USA.

Rex Tillerson będzie przebywał w Europie w dniach 21-27 stycznia.

Pierwszym przystankiem na trasie szefa amerykańskiej dyplomacji będzie Londyn. Tam sekretarz stanu spotka się między innymi z ministrem spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii - Borisem Johnsonem.

Kilka godzin przed ogłoszeniem swoich planów, szef dyplomacji USA powiedział dziennikarzom, że ma nadzieję, iż podczas jednodniowej wizyty w Wielkiej Brytanii odwiedzi nową amerykańską ambasadę w Londynie.

Do Warszawy prosto z Davos

23 stycznia Tillerson pojedzie do Francji, gdzie w Paryżu będzie rozmawiać o Bliskim Wschodzie i sytuacji na wschodzie Ukrainy.

Następnie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, które będzie odbywać się w dniach 24-26 stycznia.

Do Warszawy Tillerson przybędzie prosto ze Szwajcarii 26 stycznia. Departament Stanu nie informuje, z kim w Polsce spotka się szef amerykańskiej dyplomacji. Z oficjalnego komunikatu wynika, że głównymi tematami poruszanymi w czasie spotkań mają być relacje dwustronne, bezpieczeństwo regionalne i współpraca gospodarcza.

Korespondent "Faktów" TVN w USA Marcin Wrona poinformował w piątek, że Tillerson będzie rozmawiał z prezydentem Andrzejem Duda, premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem Jackiem Czaputowiczem. Wśród tematów mają znaleźć się natomiast "bezpieczeństwo, energia, handel i odstraszanie na wschodniej flance NATO".

Autor: MR/tr,kg / Źródło: Departament Stanu USA