"Separatyści gromadzą siły na nowe ofensywy w kierunku Debalcewego i Mariupola"


Prorosyjscy separatyści wzmogli ostrzał sił rządowych na wszystkich odcinkach frontu w Donbasie. W ciągu ostatniej doby w walkach zginęło pięciu żołnierzy, a 26 zostało rannych. W Donbasie doszło do wymiany jeńców. Ośmiu rannych "cyborgów" (obrońców lotniska w Doniecku, określanych tak z uwagi na zacięty opór wobec przeciwników) wymieniono na dziewięciu zatrzymanych rebeliantów.

- Chcę, żeby ludzie, którzy nas oszukali, zostali ukarani. Potrzebowaliśmy niewiele: dwa czołgi i dwa pojazdy opancerzone. Bylibyśmy w stanie się utrzymać, a nawet przystąpić do odbicia nowego terminalu - mówił ranny "cyborg", zatrzymany przez separatystów podczas walk o lotnisko w Doniecku i wymieniony w nocy z piątku na sobotę na rebelianta.

W ramach wymiany separatyści uwolnili jeszcze siedmiu innych obrońców lotniska w Doniecku, w zamian za dziewięciu swoich ludzi, zatrzymanych przez żołnierzy ukraińskich.

Wcześniej władze ukraińskiej poinformowały, że w rejonie lotniska, nad którym po wielomiesięcznych walkach przejęli kontrolę separatyści, zaginęło 28 "cyborgów".

Ostrzelane pozycje ukraińskie

W nocy z piątku na sobotę separatyści ostrzelali pozycje ukraińskie 29 razy – podali dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie.

Przedstawiciel Rady Narodowego Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Wołodymyr Poliowyj powiedział, że rebelianci wzmogli ostrzał sił rządowych na wszystkich odcinkach frontu.

- Gromadzą siły na nowe ofensywy w kierunku Debalcewego i Mariupola – mówił Poliowyj. Podkreślił, że strona rosyjska ciągle dostarcza rebeliantom sprzęt wojskowy i, że w regionie działań rebeliantów zauważono większą liczbę czołgów, transporterów opancerzonych oraz wyrzutni rakietowych Grad i Huragan.

Poliowyj dodał, że w rejonie Debalcewego obowiązuje porozumienie o wstrzymaniu ognia w celu ewakuacji mieszkańców: - Ze strefy konfliktu wywieziono już ponad 600 mieszkańców. W ciągu ostatnich dziesięciu dni, liczba ewakuowanych z miast ogarniętych walkami, sięgnęła cztery i pół tysiąca.

Rebelianci atakowali w rejonie Debalcewego, ostrzeliwali z systemów rakietowych Grad i moździerzy także miejscowości Popasna i Nowa Hryhoriwka. Debalcewe jest przyczółkiem wojsk ukraińskich w walce z rebeliantami, w tym do ewentualnego ataku na leżącą na zachód Gorłówkę, symbolu oporu rebelii.

Ukraiński dziennikarz Roman Boczkała relacjonował, że separatyści ściągają oddziały w rejonie Bachmutki, ważnej drogi, prowadzącej z Ługańska do Łysyczańska. Walki w tym miejscu trwały w styczniu. Wówczas armia ukraińska odparła ataki rebeliantów.

Sytuacja na froncie 7 lutego

Giną cywile i żołnierze

W ciągu ostatniej doby w wyniku ostrzałów w obwodzie donieckim zginęło czterech cywilów, sześciu zostało rannych – poinformowało ukraińskie MSW.

W ataku rebeliantów na punkt kontrolny w obwodzie ługańskim zginęło dwóch żołnierzy ukraińskich, a co najmniej dziesięć zostało rannych – poinformował ukraiński Sztab Generalny.

W ciągu ostatniej doby zginęło łącznie pięciu ukraińskich żołnierzy, a 26 zostało rannych. Straty po stronie rebeliantów to 48 zabitych i ponad 20 rannych - podaje strona rządowa.

Dowódcy operacji antyterrorystycznej w Donbasie oskarżają przeciwników o rozmieszczanie systemów rakietowych w bardzo bliskiej odległości od miast i wsi, narażając na niebezpieczeństwo życie cywilnych mieszkańców.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: tas/tr,mtom/kwoj / Źródło: InfoResist

Pozostałe wiadomości