Walka o europejski skrawek Afryki. "Funkcjonariusze łamią im pałkami ręce i nogi"

Walka o europejski skrawek Afryki. "Funkcjonariusze łamią im pałkami ręce i nogi"
Walka o europejski skrawek Afryki. "Funkcjonariusze łamią im pałkami ręce i nogi"
tvn24
tvn24Walka o europejski skrawek Afryki. "Funkcjonariusze łamią im pałkami ręce i nogi"

Afrykę od "lepszego świata" dzieli trzymetrowy mur. Miasto Melilla to niewielki skrawek hiszpańskiej ziemi na północy Maroka - marzenie imigrantów i ich brama do raju. Reportaż Wojciecha Bojanowskiego w programie "Tu Europa".

Tylko w tym roku granicę z Unią Europejską nielegalnie próbowało tu przekroczyć 15 tys. osób, głównie z Zachodniej Afryki.

Przeskoczyć mur

- Jeśli ktoś zeskoczy i dotknie stopą hiszpańskiej ziemi, automatycznie otrzymuje pomoc prawną, tłumacza i prawo do sądu - wyjaśnił Yasin Puertas Aguilera, dziennikarz i wykładowca Uniwersytetu w Melilli. Nie jest to jednak takie łatwe, bo granicę patrolują służby, które krytykowane są za brutalność wobec imigrantów.

- Zdarza się, że funkcjonariusze łamią im pałkami ręce lub nogi - mówi Jose Palazon Osma, prezes organizacji humanitarnej PRODEIN.

Mur między Europą na Afryką

Hiszpanie, chcąc zapobiec przedostawaniu się nielegalnych imigrantów przez granicę, postawili płot. Ma on 3 metrów wysokości i 11 km długości, a na jego wierzchołku znajduje się drut kolczasty.

Ogrodzenie nie stanowi jednak dla imigrantów przeszkody. Za murem znajduje się elitarne pole golfowe, a grający na nim golfiści nie zwracają uwagi na ludzi siedzących na ogrodzeniu.

Cały odcinek "Tu Europa"
Cały odcinek "Tu Europa"tvn24

Autor: pk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości