Walka o chleb powszedni

Aktualizacja:
 
TVN24Mafia kontroluje ponad połowę produkcji chleba w Neapolu

Członkowie stowarzyszenia zawodowego piekarzy rozdali na głównych placach i ulicach Neapolu 20.000 bochenków chleba, aby w ten sposób zaprotestować przeciwko opanowaniu przemysłu piekarniczego w mieście przez camorrę.

Jak wynika z raportu Zrzeszenia Drobnych i Średnich Przedsiębiorców Confesercenti, w Neapolu i najbliższych okolicach istnieje 1.500 legalnych piekarni i 2.500 piekarni należących do miejscowej mafii. Nie płacą one żadnych podatków, nie podlegają żadnej kontroli sanitarnej i zmuszają właścicieli sklepów oraz restauracji do kupowania chleba od nich.

Często ofiarą tej praktyki padają ci sami kupcy i restauratorzy, których neapolitańska camorra zmusiła do płacenia haraczu. Tych zaś jest w Neapolu około 70 proc.

Rozdawanie chleba w śródmieściu Neapolu filmowały liczne ekipy telewizyjne, a w akcji zdesperowanych piekarzy wziął udział komendant karabinierów w prowincji Neapol Gaetano Maruccia.

- Pragniemy zwrócić uwagę obywateli, że powinni kupować swój chleb powszedni od piekarzy, którzy przestrzegają prawa i norm sanitarnych - oświadczył przedstawiciel władz prowincji Francesco Emilio Borelli. Zapowiedział też ogłoszenie w prasie listy nielegalnych piekarni.

Cytowany raport Confesercenti z października podaje, że roczne dochody trzech włoskich organizacji mafijnych - neapolitańskiej camorry, sycylijskiej Cosa Nostra i kalabryjskiej n'dranghety wynoszą 7,5 miliarda euro, co stanowi 7 proc włoskiego produktu narodowego brutto.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości