"Walczyłem z tą strukturą". Turecki generał nie przyznał się do puczu

Świat

Aktualizacja:

Były dowódca tureckich sił powietrznych gen. Akin Ozturk, oskarżony o udział w nieudanym zamachu stanu w Turcji, którego próbę podjęto w piątek, zaprzeczył w poniedziałek przed sądem w Ankarze, że odgrywał w nim jakąkolwiek rolę - podała agencja Anatolia.

Media tureckie, w tym państwowa Anatolia, poinformowały wcześniej, że generał przyznał, iż brał udział w spisku. Następnie zdementowały tę wiadomość - informuje w poniedziałek wieczorem agencja AFP.

Agencja Associated Press wycofała wieczorem swą depeszę o tym, że Anatolia podała, iż Ozturk przyznał się do udziału w nieudanej próbie puczu. AP podała, że według prokuratorów były dowódca tureckich sił powietrznych zaprzeczył jakoby miał jakąkolwiek rolę w przewrocie.

Generał ranny w głowę?

Jak pisze francuska agencja, w poniedziałek wieczorem sąd nakazał zastosowanie aresztu tymczasowego wobec Ozturka i 25 innych generałów i admirałów. Zostali oni oskarżeni o próbę obalenia porządku konstytucyjnego oraz próbę zabójstwa prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Zeznając przed prokuratorami generał Ozturk zaprzeczył, że był jednym z prowodyrów puczu. - Nie byłem wśród tych, którzy planowali i przeprowadzili wojskowy zamach stanu. Nie wiem, kto go planował, ani kto nim kierował - powiedział Ozturk.

- Opierając się na własnym doświadczeniu uważam, że to równoległa struktura (kaznodziei Fethullaha Gulena - AFP) podjęła tę próbę wojskowego zamachu stanu - powiedział cytowany przez Anatolię generał prokuratorom, zanim jeszcze pojawił się w sądzie.

- Nie jestem w stanie powiedzieć, kto w siłach zbrojnych zorganizował (pucz) i przeprowadził go. Nie mam informacji na ten temat. Walczyłem z tą strukturą - dodał.

112 zatrzymanych generałów

Wcześniej Anatolia, powołując się na zeznanie generała, podawała, że powiedział prokuratorom przesłuchującym go w Ankarze, iż "działał z intencją przeprowadzenia zamachu stanu".

Ze zdjęć opublikowanych przez agencję Anatolia wynika, że generał mógł doznać obrażeń głowy oraz górnej części ciała - podaje BBC News. Wcześniej Anatolia informowała, że Ozturk jest jednym ze 112 zatrzymanych od piątku generałów i admirałów. Pięćdziesięciu jest przetrzymywanych w areszcie w oczekiwaniu na rozprawę - czytamy na stronach BBC News.

Prywatni nadawcy, telewizja Haberturk i NTV, od początku informowali, powołując się na zeznanie generała przed prokuratorami, że zaprzeczył on jakoby odegrał rolę w puczu. "Nie jestem kimś, kto zaplanował lub kierował próbą zamachu stanu, która została podjęta 15 lipca i nie wiem, kto to zrobił" - powiedział generał, cytowany przez telewizję NTV.

Według najnowszego bilansu w wyniku nieudanego puczu zginęły 232 osoby.

Autor: kło,mm//rzw / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: