Świat

Walczył w warszawskim getcie, zeznawał na procesie Eichmanna. Israel Gutman nie żyje

Świat

Wikipedia | Israel Government Press OfficeIsrael Gutman na procesie Eichmanna

Znany historyk Holokaustu, uczestnik powstania w getcie warszawskim, więzień obozów koncentracyjnych Israel Gutman zmarł w poniedziałek w Jerozolimie w wieku 90 lat - poinformował instytut Yad Vashem.

Gutman urodził się w 1923 roku w Warszawie; był członkiem żydowskiego ruchu oporu, działaczem Żydowskiej Organizacji Bojowej. Po upadku powstania w warszawskim getcie, podczas którego został ranny, trafił do trzech obozów koncentracyjnych: na Majdanku, Auschwitz i Mauthausen-Gusen.

Po wojnie wyemigrował do Izraela, gdzie studiował historię; zrobił doktorat na temat żydowskiego ruchu oporu w getcie w Warszawie. Pracował następnie na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, a w latach 1975-1993 w Instytucie Yad Washem w Jerozolimie kierował międzynarodowym zespołem badającym historię Holokaustu. Był też szefem historyków tego ośrodka, a od roku 2000 doradcą Yad Vashem do spraw akademickich. W roku 1961 był świadkiem w procesie Adolfa Eichmanna.

Jeden z najważniejszych badaczy Holokaustu

Gutman był doktorem honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego; doradzał polskiemu rządowi w kwestiach dotyczących historii Holokaustu. W latach 2000-2012 był wiceprzewodniczącym Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a także członkiem Komitetu Naukowo-Badawczego Muzeum Pamięci Holocaustu w USA. Został uznany za jednego z najważniejszych historyków zajmujących się Holokaustem. Otrzymał m.in. Nagrodę Federacji Żydów Polskich. - Uznany na świecie za jednego z najważniejszych badaczy tego okresu, profesor Gutman przyczynił się do jego poznania (...) jako świadek, historyk i nauczyciel - powiedział dyrektor Yad Vashem Awner Szalew.

Powstanie w getcie - najważniejsze liczby
Powstanie w getcie - najważniejsze liczbytvn24

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Israel Government Press Office

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości