Świat

Walczą o moralność. Zamykają kawiarnie

Świat

sxc.hu | EnsieIrańskie kawiarnie zaświecą pustkami?

Irańska policja w trosce o moralność obywateli i w ramach walki z "niemuzułmańskim" zachowaniem zamknęła w czasie weekendu kilkadziesiąt kawiarni i restauracji w stolicy - poinformowały media w Teheranie.

Zwykli policjanci oraz tzw. strażnicy moralności wkroczyli do 87 lokali w jednej z teherańskich dzielnic, a także zatrzymywali kobiety za lekceważenie islamskiego stylu ubierania się - podała agencja informacyjna ISNA.

- Miejsca te zamknięto, ponieważ nie trzymały się wartości islamskich, pozwalały kobietom palić sziszę i nie miały odpowiednich pozwoleń - powiedział cytowany przez ISNA oficer policji Alireza Mehrabi. W Iranie kobiety nie mogą palić fajki wodnej w miejscach publicznych.

Internet w kawiarniach Mehrabi dodał, że akcja stanowiła część większego planu dotyczącego lokalnego bezpieczeństwa i będzie kontynuowana w innych dzielnicach Teheranu. W ostatnich latach w Iranie pojawiło się wiele kawiarni, które - oprócz napojów i przekąsek - pozwalają na skorzystanie z bezprzewodowego internetu, a przede wszystkim są miejscem spotkań młodzieży. Irańscy tradycjonaliści uznali jednak, że jest to przejaw kultury zachodniej, niezgodnej z wartościami muzułmańskimi. Dlatego też postanowiono się z nimi rozprawić. W Iranie regularnie dochodzi do podobnych akcji.

Autor: AB//bgr/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu | Ensie