Świat

"W walce z kryzysem nie ma złotego klucza. Ważna współpraca, determinacja i odwaga"

Świat

Tusk w Lizbonie o walce z kryzysem
tvn24Donald Tusk spotkał się z szefem portugalskiego rządu w Lizbonie

W walce z kryzysem najważniejsza jest systematyczna współpraca, determinacja i odwaga polityków - powiedział Donald Tusk podczas spotkania z szefem portugalskiego rządu Pedro Passosem Coelho. Tusk dodał, że ważne jest, aby Polska i Portugalia "stały się jednym z gwarantów tego, że Europa wyjdzie z kryzysu zwycięsko."

Donald Tusk podczas piątkowego spotkania z premierem Portugalii w Lizbonie mówił m.in. o walce z kryzysem.

- Kryzys nie będzie trwał wiecznie, nawet jeżeli w krajach ogarniętych kryzysem niektórzy mogą tak sądzić - powiedział premier.

Szef polskiego rządu dodał, że "nikt nie znajdzie w Europie jednego, złotego klucza, który może nam pomóc zwalczyć kryzys". - Dzisiaj najważniejsza jest systematyczna współpraca, determinacja, odwaga polityków i elastyczność - wyjaśnił Tusk i zwrócił się następnie do Pedro Passosa Coelho: - W Europie dostrzegamy tego typu cechy, jeżeli chodzi o działania tutaj, w Portugalii. Tusk stwierdził, że "z zewnątrz łatwiej docenić wysiłki danego kraju, niż wtedy, kiedy jest się w środku." - Wszyscy dostrzegamy, że nie opuściliście rąk tylko podjęliście działania, które wymagają wyobraźni i odwagi - powiedział.

Polska i Portugalia - istotni gracze

Szef polskiego rządu mówił także w Lizbonie, że "instytucje europejskie i finansowe muszą być konsekwentne w prowadzeniu prac, które doprowadzą nas do końca kryzysu". - Ważne, aby ambitne kraje, narody, tak jak nasze, były istotnymi graczami na rzecz utrzymania wspólnoty europejskiej - powiedział polski premier. Tusk dodał także, że ważne jest, aby Polska i Portugalia "najbardziej odległe geograficznie od siebie w Europie, wyjątkowo wspólnie myślące i działające na rzecz Europy, stały się jednym z gwarantów tego, że Europa wyjdzie z kryzysu zwycięsko."

Pedro Passos Coelho podczas spotkania z premierem polskiego rządu
Pedro Passos Coelho podczas spotkania z premierem polskiego rządutvn24

Polska wybierana przez portugalskich inwestorów

Pedro Passos Coelho podkreślał, że między Portugalią i Polską, szczególnie w ostatnim dziesięcioleciu, był czterokrotny wzrost, jeżeli chodzi o wymianę handlową.

- Polska jest także jednym z głównych krajów wybieranych przez inwestorów portugalskich - zaznaczył Coelho. Szef portugalskiego rządu przypomniał także, że oba kraje współpracowały ze sobą w czasie negocjacji dotyczących unijnego budżetu i wspólnie doprowadziły do porozumienia.

Autor: db//kdj / Źródło: PAP, TVN24