Świat

W tym zapachu "czuć życie". Tajemnicza masa sprzed 340 lat na dnie Bałtyku

Świat

public domain | Claus Møinichen"Zatonięcie Kronana", obraz Clausa Moinichena

Nurkowie badający wrak szwedzkiego okrętu Kronan, który zatonął w 1676 r. u szwedzkich wybrzeży, w skarbcu zapewne spodziewali się kosztowności, ale nie dziwnej masy, która według naukowców jest serem sprzed 340 lat - informuje w czwartek AFP.

Wydzielająca intensywny zapach drożdży i sera roquefort zagadkowa substancja, która na pierwszy rzut oka przypomina foie gras, znajdowała się w szczelnym naczyniu na dnie morza.

"Tajemnicza masa"

- Sądzimy, że jest to produkt mleczarski. W przeciwieństwie do pozostałych, uważam tę woń za dość przyjemną, czuć w niej życie - opowiadał Lars Einarsson, odpowiedzialny za misję badania wraku niedaleko wyspy Olandia.

Według badacza warunki konserwacji znaleziska były optymalne: Bałtyk jest słabo zasolony, a naczynie znajdowało się pod warstwą osadów chroniącą przed zniszczeniem.

Tajemnicza masa ma być teraz przekazana w celu zbadania uniwersytetowi rolniczemu w Uppsali.

Postrach swoich czasów

Okręt Kronan należał do największych okrętów swoich czasów. Zatonął 1 czerwca 1676 r. podczas bitwy floty szwedzkiej z flotami Danii i Holandii pod Olandią. W eksplozji komór amunicyjnych zginęła niemal cała jego załoga licząca około 800 osób.

Szwedzki okręt liniony KronanGunnar Unger | public domain

Autor: mm / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: public domain | Claus Møinichen