"W stosunkach z Niemcami najważniejsze jest zaufanie"


Na spotkaniu z niemieckimi i rosyjskimi uczniami, którzy opiekują się miejscami pochowku żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, Władimir Putin zaapelował, by pamiętali o przeszłości. Spotkanie odbyło się w niemieckiej szkole przy ambasadzie tego kraju w Moskwie.

- W stosunkach Rosji z Niemcami najważniejsze jest zaufanie – powiedział Władimir Putin na spotkaniu.

- To bardzo dobrze, że rosyjscy i niemieccy uczniowie spotykają się razem i mogą wspólnie spojrzeć na tragedię z przeszłości, przeanalizować, do czego doprowadza nietolerancja etniczna i chęć zniewolenia całych narodów - powiedział Putin, cytowany przez Deutsche Welle.

"Miejsce nostalgiczne"

– Nasze narody, narody Niemiec i Związku Radzieckiego, poniosły ogromne straty. Należy o tym pamiętać, by podobne rzeczy nie powtórzyły się w przyszłości - dodał.

Uczniowie niemieckiej szkoły w Moskwie od kilku lat opiekują się miejscami pochówku niemieckich żołnierzy poległych w czasie II wojnie światowej na terytorium Rosji. W tym roku, wspólnie z uczniami gimnazjum w Bad Zalzungen (w Turyngii) i rosyjskiego miasta Rżew, zorganizowali projekt "Wspominamy, pamiętamy, przebaczamy".

Rosyjska gazeta "Komsomolskaja Prawda" napisała, że "szkoła przy ambasadzie Niemiec w Moskwie to dla Putina miejsce nostalgiczne". "Właśnie tutaj, po przeprowadzce z Petersburga, uczyły się jego córki" – napisał dziennik.

Autor: tas/kk / Źródło: dw.com, TASS, Komsomolskaja Prawda

Pozostałe wiadomości