W pierogach nie znaleźli koniny, bo nie było mięsa

Świat

sxc.huW pierogach z mięsem nie znaleziono koniny ani żadnego innego mięsa

Afera na Islandii. Skandal z niezadeklarowana koniną w wyrobach mięsnych wywołał obawy o jakość żywności także w tym kraju, ale tam testy dały zupełnie nieoczekiwane rezultaty. W pierogach z wołowiną nie stwierdzono koniny, ponieważ okazało się, że w ogóle nie ma w nich mięsa.

Poinformował o tym w wydaniu internetowym dziennik "The Reykjavik Grapevine". Islandzki Urząd ds. Żywności i Weterynarii (MAST) zbadał kilka produktów jednej z tamtejszych firm. W żadnym nie znalazł co prawda koniny, ale we wszystkich doszukał się nieprawidłowości na etykietach.

Weteriańskie pierogi z mięsem

Wynik badania dwóch produktów okazał się szczególnie zaskakujący - w klopsikach, których etykieta informowała, że są z jagnięciny i wołowiny w ogóle nie było mięsa wołowego, natomiast w pierogach z nadzieniem zawierającym rzekomo 30 proc. wołowiny w ogóle nie stwierdzono śladów białka zwierzęcego.

MAST nakazał wycofanie oszukańczych pierogów ze sprzedaży. Właściciel firmy oświadczył, że jest wstrząśnięty i zapewniał, że nie ma pojęcia, dlaczego w pierogach nie było mięsa.

Autor: adso/ŁUD/k / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu