Świat

W piątek spotkanie grupy kontaktowej ws. Ukrainy

Świat


MSZ Białorusi poinformowało w czwartek, że kolejne spotkanie w sprawie Ukrainy tzw. grupy kontaktowej odbędzie się w piątek w Mińsku. Grupę kontaktową tworzą przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE. W poprzednich spotkaniach uczestniczyli też separatyści.

"Grupa kontaktowa powiadomiła stronę białoruską o zamiarze przeprowadzenia kolejnego spotkania w Mińsku w piątek, 30 stycznia 2015 roku" - oświadczyło białoruskie MSZ.

Ministerstwo powiadomiło, że o godzinie i miejscu spotkania grupy kontaktowej poinformuje przedstawicieli mediów później.

Memorandum mińskie

We wrześniu r. 2014 doszło w Mińsku do dwóch spotkań grupy kontaktowej z udziałem przedstawicieli Ukrainy, Rosji, OBWE i separatystów. Zaowocowały one porozumieniami, które mówiły m.in. o zawieszeniu broni, utworzeniu zdemilitaryzowanej strefy buforowej oraz o wymianie zakładników. Porozumienia te nie są przestrzegane, a obie strony konfliktu nieustannie oskarżają się o ich łamanie.

21 stycznia br. w Berlinie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy, po którym gospodarz spotkania minister Frank-Walter Steinmeier poinformował, że Rosja i Ukraina porozumiały się w sprawie wycofania ciężkiej broni ze strefy wzdłuż linii demarkacyjnej, której utworzenie w rejonie konfliktu we wschodniej Ukrainie uzgodniono we wrześniu 2014 roku. Niemiecki minister oświadczył, że osiągnięto "widoczne postępy, które nie oznaczają jeszcze przełomu".

Zgodnie z ustaleniami z Berlina grupa kontaktowa ds. Ukrainy miała się spotkać jak najszybciej, aby uzgodnić procedury tej operacji.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: kło//gak / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: