W Libanie miał powstać "islamski emirat"?

CC BY-SA 2.0 | Giorgio MontersinoSzejk miał mocarstwowe plany?

Libański oskarżyciel wojskowy zarzucił szejkowi Omarowi Bakriemu próby utworzenia na północy Libanu "islamskiego emiratu". Bakri zasłynął w świecie, nazywając zamachów z 11 września 2001 r. "19 wspaniałymi".

Jak podała libańska agencja prasowa ANN, szejk jest oskarżony także o wywoływanie w kraju i poza nim religijnych walk sekciarskich oraz podkopywanie autorytetu władz Libanu. Zarzuca mu się, że należał bądź nadal należy do inspiratorów tzw. Państwa Islamskiego, Frontu Al-Nusra (filia Al-Kaidy w Syrii) i do samej Al-Kaidy.

Podczas przesłuchania sądowego szejk Omar przyznał jedynie, że popiera "rewolucję syryjską", i zwracał się do Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich o pomoc humanitarną i finansową dla powstania przeciwko rządowi Baszara el-Asada. 56-letni muzułmański duchowny urodził się w bogatej syryjskiej rodzinie, wstąpił do Braci Muzułmańskich, a w 1983 roku utworzył własne ugrupowanie Al-Muhadżirun (Emigranci) w Arabii Saudyjskiej. Trzy lata później wydalono go z tego kraju. Uzyskał obywatelstwo libańskie i przez 20 lat mieszkał w Wielkiej Brytanii, skąd wydalono go po zamachach w Londynie z 7 lipca 2005 roku. W Libanie był na krótko aresztowany w 2005 i 2010 roku, dwukrotnie został skazany na dożywotnie więzienie za popieranie terroryzmu. W obu przypadkach bardzo szybko wyszedł na wolność.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CC BY-SA 2.0 | Giorgio Montersino

Pozostałe wiadomości