"Bohaterowie nie umierają". Upamiętnili zabitych z Niebiańskiej Sotni

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

W Kijowie odbyły się we wtorek nabożeństwo i marsz pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni - ludzi, którzy zginęli podczas rewolucji godności na Ukrainie z przełomu lat 2013 i 2014 roku. W akcji wzięło udział kilkaset osób, w tym uczestnicy tamtych wydarzeń i bliscy zabitych.

Zebrani nieśli ukraińskie flagi, a także transparent z napisem "Pamiętamy! Niebiańska Sotnia! Bohaterowie nie umierają!". Akcję zakończono złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy. Uczestnicy odśpiewali hymn państwowy i skandowali: "Sława Ukrainie" i "Bohaterom Sława".

Krwawe zajścia na Majdanie

W okresie od 18 do 20 lutego 2014 roku doszło na Majdanie do najbardziej krwawych wydarzeń - w ich wyniku życie straciło ogółem około 100 osób. Większość z nich zginęła od broni palnej.

W wyniku protestów na Majdanie Niepodległości Ukraińcy obalili ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Wiktora Janukowycza. Akcje pamięci z okazji obchodzonego 20 lutego Dnia Bohaterów Niebiańskiej Sotni są też zaplanowane na środę i czwartek. Dzień Niebiańskiej Sotni obchodzony jest od 2015 roku.

asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA

Tagi:
Raporty: