Świat

Syryjski Komitet Konstytucyjny rozpoczął prace. "Droga przed nami nie będzie łatwa"

Świat


W środę w Genewie na pierwszym posiedzeniu Komitetu Konstytucyjnego spotkali się przedstawiciele syryjskich władz i opozycji. Celem Komitetu jest zmiana ustawy zasadniczej kraju, co według ONZ ma otworzyć nowy rozdział w celu zakończenia trwającej osiem lat wojny. - Wiem, że nie jest to dla was wszystkich łatwe. Droga przed nami nie będzie łatwa - przyznał specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Geir Pedersen.

Komitet Konstytucyjny, który ma pracować pod egidą ONZ, składa się ze 150 członków - po 50 przedstawicieli władz prezydenta Baszara el-Asada, różnych frakcji opozycji i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego

Agencja AFP przekazała, że nie ma jednak nadziei, że to spotkanie doprowadzi do politycznego rozwiązania konfliktu w Syrii, który od 2011 roku kosztował życie ponad 370 tysięcy ludzi.

"Droga przed nami nie będzie łatwa"

Jednak specjalny wysłannik ONZ do spraw Syrii Geir Pedersen prezentował optymizm w swoim przemówieniu inaugurującym posiedzenie, mówiąc o "historycznym momencie" i "nowym rozdziale w dziejach Syrii".

- Wiem, że nie jest to dla was wszystkich łatwe. Droga przed nami nie będzie łatwa - przyznał.

Eksperci podkreślają, że prezydent Asad, którego siły zbrojne odniosły wielkie zwycięstwo w walce z opozycją, ma niewiele do stracenia w rozmowach, z których może się wycofać w dowolnym momencie. Jego główny negocjator Ahmad Kuzbari uznał obecną konstytucję Syrii za "nowoczesną".

- Ale to nie przeszkodzi nam w rozważaniu ewentualnych zmian w istniejącej konstytucji ani w dokonywaniu zmian w celu wprowadzenia nowej konstytucji (...), która przyniesie korzyści naszemu narodowi - dodał.

Zapowiedział, że siły zbrojne Syrii będą kontynuować walkę z wrogami prezydenta Asada.

"Po ośmiu latach cierpień przybyliśmy, by szukać punktów zbieżnych"

- Walczyliśmy z terroryzmem przed tym spotkaniem i będziemy kontynuować tę bitwę podczas spotkania i po nim, dopóki nie uwolnimy każdego centymetra naszego terytorium - oświadczył.

Szef delegacji strony opozycyjnej Hadi Albahra, nazwał spotkanie "pierwszym krokiem na długiej drodze uzdrawiania kraju". - Wszyscy wiemy, że zgromadzonych dziś w tej sali 150 osób ma różne zdania. Ale po ośmiu latach cierpień przybyliśmy tutaj, by szukać punktów zbieżnych - podkreślił.

150 członków Komitetu Konstytucyjnego będzie w czwartek i piątek dyskutować o syryjskiej konstytucji w Genewie w Pałacu Narodów, siedzibie ONZ. Nie określono, kiedy rozmowy się zakończą. Według Pedersena celem ich jest osiągnięcie konsensusu we wszystkich poruszonych kwestiach, a wszelkie zmiany będą musiały zostać przyjęte co najmniej 75 procentami głosów.

Rewizja syryjskiej konstytucji przewidziana jest w rezolucji ONZ nr 2254 przyjętej w grudniu 2015 roku przez Radę Bezpieczeństwa. Rezolucja ta przewiduje również organizację wyborów parlamentarnych w Syrii pod nadzorem ONZ.

Sytuacja w SyriiMaciej Zieliński | PAP

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości