Udusili się w ciężarówce. Wśród nich Irakijczycy, Syryjczycy, obywatele Afganistanu

Świat

tvn2471 osób, w tym kobiety i dzieci, udusiło się z powodu niedziałającego systemem chłodzenia w ciężarówce chłodni

Syryjczycy, Irakijczycy i Afgańczycy, których tożsamości nie udało się ustalić, byli wśród 71 imigrantów, które zginęły w zeszłym tygodniu zamknięte w ciężarówce porzuconej na autostradzie w Austrii przez przemytników ludzi.

Szef austriackiej policji w prowincji Burgenland Peter Doskozil poinformował w piątek, że przyczyną śmierci imigrantów było uduszenie spowodowane niedziałającym systemem chłodzenia w ciężarówce chłodni.

Zmarli tuż po zamknięciu drzwi

Jak podkreślił uchodźcy, wśród których były kobiety i dzieci, zmarli prawdopodobnie już na terytorium Węgier, tuż po ich zamknięciu przez przemytników.

- Mamy łącznie 17 dokumentów podróży. Na ich podstawie jesteśmy w stanie określić, że była to mieszana grupa ludzi. Są to obywatele syryjscy, Irakijczycy, a także prawdopodobnie Afgańczycy - powiedział Doskozil.

Telefony w ciężarówce

Jak dodał w ciężarówce znaleziono także 40 telefonów komórkowych, jednak policja nie zanotowała kontaktu z ludźmi, którzy twierdzili, że są rodziną ofiar.

W ciężarówce porzuconej na autostradzie w Austrii przez przemytników migrantów, znaleziono w ubiegłym tygodniu zwłoki 71 ludzi, w tym 59 mężczyzn, 8 kobiet i czworga dzieci. Martwe dzieci to dziewczynka w wieku od roku do dwóch lat oraz trzej chłopcy mający od 8 do 10 lat.

Aresztowani podejrzani

Węgierska policja poinformowała w piątek na swej stronie internetowej, że w związku ze sprawą ciężarówki aresztowała trzech Bułgarów i obywatela Afganistanu. Rzeczniczka policji powiedziała węgierskiej agencji prasowej MTI, że w kręgu podejrzenia nie znalazł się żaden Węgier.

Według wcześniejszych ustaleń śledztwa ciężarówka chłodnia z węgierskimi numerami rejestracyjnymi mogła zostać porzucona na prowadzącej od granicy Węgier do Wiednia autostradzie A4 jeszcze w środę. Ciężarówkę znaleziono w zatoce awaryjnej autostrady między wyjazdami Neusiedl i Parndorf, odległymi od granicy odpowiednio o 22 i 25 kilometrów.

Główny kraj tranzytowy

W ciągu ostatnich dwóch lat Węgry stały się jednym z głównych krajów tranzytowych w Unii Europejskiej dla migrantów, którzy usiłują dotrzeć do Austrii czy Niemiec. W tym roku Węgry zarejestrowały już ponad 140 tys. migrantów, podczas gdy w ubiegłym roku było ich ok. 43 tys.

Zgodnie z unijnymi zasadami imigrant powinien pozostać w pierwszym kraju UE, do którego wjechał, jednak tysiące przybyszów kontynuują podróż na zachód i północ Europy.

Nie będą kontrolować uchodźców

Szef wiedeńskiej policji Gerhard Puerstl oświadczył w czwartek, że Austria nie będzie kontrolować ani zatrzymywać uchodźców przybywających z Węgier do stolicy Austrii.

Według ogłoszonych we wtorek danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) ponad 350 tys. uchodźców i migrantów przybyło do Europy przez Morze Śródziemne od stycznia, a co najmniej 2643 osoby poniosły śmierć.

Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/35

Autor: asz//rzw / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: