Świat

"W białych rękawiczkach i krawatach". Mafia umacnia się na północy Włoch

Świat

shutterstock.comMafia umacnia się na północy Włoch

Ogłoszony w czwartek w Rzymie raport Obserwatorium Zbrodni Zorganizowanej (L'Osservatorio sulla Criminalità Organizzata, OCO) dotyczący mafii, na który powołuje się AFP, sygnalizuje, że bogate gminy północnych Włoch są stopniowo opanowywane przez prężne organizacje mafijne z południa Italii.

Raport zatytułowany "Mafia na Północy" stwierdza, że klany mafijne z południa Włoch, okopując się na giełdzie mediolańskiej, podejmują działalność w zamożnych gminach północnych Włoch. Dostosowując swój "styl pracy", ich przedstawiciele działają tam "w rękawiczkach i krawatach" i nie napotykają skutecznego oporu, ponieważ nie ukształtowały się tam struktury i służby wyspecjalizowane w walce ze zbrodnią zorganizowaną. Jako jeden z atutów mafii raport wskazuje względną łatwość przenikania członków mafii kalabryjskiej 'ndranghetty do władz samorządowych i uzyskiwania w nich większości. Najpotężniejsza włoska mafia wykorzystuje to m.in. do wygrywania przetargów przez firmy podstawione przez nią. Ostatnio doszło w związku z tym do kilku głośnych skandali.

"Mafia monopolizuje kluczowe sektory gospodarki"

Najnowsze dochodzenia policyjne wskazują na to, że "system polityczno-instytucjonalny staje się (na północy Włoch) coraz bardziej przenikalny dla mafijnej infiltracji, czemu sprzyja korupcja i panujące wokół tych spraw milczenie" - stwierdza raport. W ten sposób 'ndrangheta, główna włoska organizacja przestępcza odgrywająca pierwszoplanową rolę w światowym handlu kokainą, "monopolizuje kluczowe sektory miejscowej gospodarki i zyskuje wpływ na władze". Przed kilku dniami premier Włoch Matteo Renzi zapowiedział wzmożenie walki z korupcją mafijną.

Autor: kło//kdj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com

Pozostałe wiadomości