Świat

W beatyfikacji wzięło udział 100 tys. Polaków

Świat

W beatyfikacji wzięło udział 100 tys. Polaków
TVN24W beatyfikacji wzięło udział 100 tys. Polaków

W niedzielnych uroczystościach beatyfikacyjnych Jana Pawła II uczestniczyło około 100 tys. Polaków - takie wstępne szacunki podało Biuro Informacji dla Pielgrzymów przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie. To właśnie pielgrzymi znad Wisły byli najbardziej zauważalną grupą na placu św. Piotra.

Jak poinformował ks. Studnicki, swój pobyt w Rzymie zarejestrowano 45 tys. Polaków. - Są to osoby, które przyjechały w zorganizowanych grupach, ale co najmniej drugie tyle pielgrzymów przybyło na niedzielne uroczystości na własną rękę - oceniał.

Obecność pielgrzymów z Polski rzucała się w oczy podczas uroczystości w Watykanie. Podczas modlitwy Regina Coeli kończącej mszę beatyfikacyjną Jana Pawła II, w chwili gdy Ojciec Święty Benedykt XVI pozdrawiał wiernych z różnych krajów świata, najgłośniejszą grupą byli nasi rodacy.

Powroty do domu

Część z nich już w niedzielę opuszcza Rzym autokarami i pociągami. Inni pozostają na uroczystości dziękczynne. W poniedziałek rano o godz. 10.30 na placu św. Piotra odprawiona zostanie msza św. pod przewodnictwem sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone. Ma w niej uczestniczyć para prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy.

Wielu Polaków stoi też w kilkutysięcznej kolejce, jaka nadal oczekuje przed wejściem do bazyliki św. Piotra, w której wystawiono trumnę Jana Pawła II. Świątynia ma być otwarta do rana, by umożliwić wszystkim zainteresowanym pielgrzymom oddanie hołdu nowemu błogosławionemu.

UROCZYSTOŚCI BEATYFIKACYJNE W RZYMIE - relacja minuta po minucie

BŁOGOSŁAWIONY JAN PAWEŁ II - czytaj raport specjalny

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24