"W Bab Al-Azizija doszło do masowego morderstwa"

Świat

Aktualizacja:

Unia Afrykańska, jako całość, nie zdecydowała się na uznanie rebelianckiej Narodowej Rady Libijskiej za prawowitą władzę w Libii. Tylko 20 z 54 członków zdecydowało się na taki krok. Rebelianci informują natomiast coraz częściej o odnajdywanych ciałach. O Bab Al-Zizija mówią wprost: tam doszło do masowego morderstwa. Zanim uciekli, stronnicy Kaddafiego zabili 150 więźniów, rzucając w nich granatami.

OSTATNIE BASTIONY REŻIMU - ZOBACZ MAPĘ

SYRTA - TAM ROZEGRA SIĘ OSTATNIA BITWA?

21:54 Libijscy rebelianci przejęli kontrolę nad miejscowością Ras Djir położoną na granicy z Tunezją - podała agencja Reutera.

20:57 Siły lojalne wobec Kaddafiego zabiły ponad 150 więźniów, gdy uciekali z Trypolisu po przejęciu miasta przez rebeliantów - powiedział przedstawiciel rebeliantów agencji AFP. - W Bab al-Azizja doszło do masowego morderstwa. Strażnicy zrobili to zanim uciekli. Rzucili w nich ręcznymi granatami - powiedział Abdel Nagib Mlegta, szefujący operacji przejęcia stolicy.

19:43 Libijscy powstańcy otrzymają z Rosji dostawy paliwa, choć Moskwa, która przez długi czas była sojusznikiem Muammara Kadafiego, nie uznała jeszcze powstańczej Narodowej Rady Libijskiej - informuje Reuters, powołując się na źródła w kołach handlowych.

19:40 Szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini poinformował, że otrzymał dowody na to, iż libijski dyktator Muammar Kadafi jest odpowiedzialny "za masowe wysyłanie emigrantów na włoską wyspę Lampedusa, aby zamienić ją w piekło" dla Włochów.

19:05 Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan zapewnił premiera opozycyjnego rządu Mahmuda Dżalila, który jest z wizytą w Turcji, że Turcja jest gotowa wesprzeć Libię - podaje BBC. Libijczycy powinni móc sami decydować o swojej przyszłości.

18:56 Sprzeczne informacje, co do tego, kto kontroluje lotnisko w Trypolisie - najpierw lojaliści poinformowali, że mają pełną kontrolę nad portem, potem rebelianci zdementowali tę informację: - Lotnisko i wszystko wokół jest teraz kontrolowane przez "thwar" (arab. rebeliantów) - powiedział Hassam Shaidi.

18:27 Amnesty International (AI) poinformowała, że ma dowody świadczące o tym, że siły lojalne Kaddafiemu zabiły ludzi, przetrzymywanych w dwóch obozach w Trypolisie. Ma o tym świadczyć m.in. zeznanie więźniów, którzy zbiegli.

18:06 Kaddafi zbierał zdjęcia amerykańskiej sekretarz stanu. Mówił o niej "moja kochana afrykańska kobieta". Miał słabość do Condoleezy Rice?

15:55 Potwierdziły się informacje o rozbieżnościach interesów i sentymentów w łonie Unii Afrykańskiej. Tylko 20 z 54 jej członków uznało rebeliancką Narodową Radę Libijską za prawowite władze Libii. Unia jako całość nie zdecydowała sie na ten krok.Jak wyjaśnił prezydent RPA, Jacob Zuma, Unia podejmie decyzję o uznaniu NRL, jak tylko skończy się wojna.

15:21

W Radzie Pokoju i Bezpieczeństwa przeważają kraje, które popierały Kaddafiego w przyszłości lub są mu winne przysługę. Nie uznają Narodowej Rady Libijskiej zachodni dyplomaci dla Reutera

15:06 41 ciał znaleziono w piątek rano w opuszczonym szpitalu w Trypolisie, a ponad 20 w obozowisku zwolenników Muammara Kadafiego na zewnątrz jego siedziby Bab al-Azizija - poinformowała agencja Associated Press.

Na dziedzińcu zdewastowanego szpitala w dzielnicy Abu Salim znaleziono stos 20 rozkładających się ciał. W jednym ze szpitalnych pomieszczeń było jeszcze 21 ciał poukładanych na wózkach transportowych. Zabici to głównie mężczyźni o karnacji ciemniejszej niż większość Libijczyków - pisze AP, przypominając, że Kadafi rekrutował niegdyś bojowników z Afryki Subsaharyjskiej. Tożsamość zabitych nie jest znana.

14:41 Rebelianci i lojaliści toczą walki w mieście Ras Adżdir na granicy z Tunezją, podaje telewizja Al-Dżazira.

14:30 Libijscy rebelianci znaleźli pokaźne zapasy amunicji na terenie stołecznego hotelu Rixos.

13:18 Siły lojalne wobec Muammara Kaddafirgo zbombardowały lotnisko w Trypolisie, podała telewizja Al-Arabija. Co najmniej jeden samolot stojący na lotnisku został zniszczony.Al-Arabija donosi też o wymianie ognia na lotnisku.

13:09 Międzynarodowa organizacja praw człowieka Amnesty International zaapelowała do obu stron konfliktu w Libii, by zaprzestały stosowania tortur wobec przeciwników.

W komunikacie AI przedstawiła "bardzo mocne" świadectwa swych współpracowników z Libii, którzy twierdzili, że tortury stosują zarówno powstańcy, jak i siły lojalne wobec dyktatora Muammara Kaddafiego w Zawiii, mieście w pobliżu stolicy kraju Trypolisu.

12:59 Samoloty NATO wykonały w czwartek 133 loty nad Libię. 46 z nich zakończyło się atakami na cele naziemne.

11:58 Mahmud Dżebril, człowiek numer 2 w powstańczej Narodowej Rady Libijskiej, oznajmił w Stambule, że sukces nowych władz zależy od odblokowania zamrożonych za granicą funduszy libijskich. - Wobec nowej administracji, która działać będzie po upadku reżimu, będą poważne oczekiwania i podstawą jej sukcesu są odblokowane fundusze - powiedział podczas konferencji prasowej z szefem tureckiej dyplomacji Ahmetem Davutoglu.

11:55 - Misja NATO musi być kontynuowana - oświadczył w BBC minister obrony Wielkiej Brytanii Liam Fox. Dodał, że "celem" Sojuszu nie jest Muammar Kaddafi, ale zaznaczył, że ubiegłej nocy RAF zbombardował bunkier dyktatora w Syrcie. - Niezbędne jest upewnienie się, że stanowisk dowodzenia reżimu nie będzie w takich miejscach jak Syrta - dodał Fox.

10:56 Unia Afrykańska już w piątek może uznać rebeliantów za prawowity rząd Libii, wynika ze źródeł agencji Reutera w UA. Cytowany przez agencje wysoki oficjel organizacji zastrzega jednak, że uznanie może zostać obwarowane warunkiem dopuszczenia do nowych, przejściowych władz części zwolenników starego reżimu.

09:53 Szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini oznajmił we włoskim radiu, że należące do firm z Półwyspu Apenińskiego instalacje gazowe i naftowe w Libii nie zostały zniszczone podczas działań wojennych i mogą wznowić pracę niedługo.

09:21 Tysiące obywateli Bangladeszu utknęło w Trypolisie podczas desperackiej próby wyrwania się z ogarniętego walkami miasta, donosi bangladeski dziennik "Daily Star". W libijskiej stolicy, według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, na ewakuację czeka ok. 2 tys. przybyszów z Bangladeszu.

08:30 Jak donosi reporter BBC, życie w Trypolisie powoli wraca do normy. Dotychczas miasto było wyludnione. - Otwierają się sklepy, rośnie ruch na ulicach. Głównym problemem jest brak bieżącej wody - przekazuje reporter.

Kaddafi wzywa ludzi do powstania przeciw "szczurom" (Reuters)Reuters

07:30 Organizacja lobbingowa "Zaangażowani Naukowcy Afryki" wezwała Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, do zbadania "zbrodni przeciw ludzkości" popełnionych przez NATO w Libii. Bomby sojuszu miały dokonać "masakry" cywili i zniszczyć infrastrukturę kraju.

06:50 Bojownicy opozycji twierdzą, że zdołali opanować dzielnicę Abu Salim w Trypolisie. Dotychczas toczyły się tam zacięte walki z lojalistami. Abu Salim leży tuż obok kompleksu Bab al-Aziziya, czyli centrum władzy Kaddafiego. W dzielnicy stoi również hotel Rixos, gdzie przez wiele dni byli przetrzymywani zagraniczni dziennikarze. Walki miały się przenieść do sąsiedniej dzielnicy Mashrur.

Wielka przebudowa

Bojówki opozycji zdobyły kompleks rządowy Bab al-Aziziya już trzy dni temu. Od tego czasu Kaddafi i jego synowie pozostają nieuchwytni. Dyktator nadaje jedynie raz dziennie swoje odezwy do walki na falach przychylnych mu stacji radiowych. Nie wiadomo jednak gdzie się ukrywa. Prawdopodobnie jest to jakieś miejsce w rozległym Trypolisie, albo okolice jego rodzinnego miasta, Syrty w centrum Libii.

Pomimo niemożności złapania dyktatora, władze opozycji rozpoczęły proces roztoczenia swojej władzy nad krajem. NRL przeniosła oficjalnie swoją siedzibę z Bengazi do Trypolisu. - Ogłaszam początek pracy władzy wykonawczej w Trypolisie - powiedział Ali Tarhuni, przedstawiciel Rady odpowiedzialny za sprawy finansowe i związane z ropą naftową. Przenosiny mają silną wymowę symboliczną.

Kolejnym pozytywnym wydarzeniem dla opozycji jest zapowiedź odblokowania znacznych funduszy reżimu, które dotychczas pozostawały zamrożone za granicą. USA i RPA osiągnęły porozumienie w sprawie odblokowania 1,5 miliarda dolarów. Pieniądze mają być przeznaczone na cele humanitarne i potrzeby ludności cywilnej. Do odblokowania pozostają jeszcze znaczne fundusze. Szacuje się, że zamrożone przez ONZ aktywa członków reżimu Kaddafiego wynoszą około 60 miliardów dolarów.

Pomimo pozytywnych zmian w sytuacji rebelii, w Libii nadal trwają walki. W niektórych dzielnicach Trypolisu ciągle opierają się oddziały lojalistów. Przez zalew rannych szpitale w stolicy są na skraju załamania. Walki toczą się również w centrum kraju, na rodzinnych terenach Kaddafiego, w okolicy Syrty i miast położonych dalej na południe.

CZYTAJ RELACJĘ Z LIBII Z CZWARTKU

CZYTAJ WIĘCEJ W SPECJALNYM RAPORCIE TVN24.PL O LIBII

Źródło: tvn24.pl