Świat

Vigipirate w skali maksimum. Władze ściągają wojsko do Paryża

Świat

defense.gouv.frDo stolicy Francji są przerzucane oddziały wojskowe

Francuskie wojsko zwiększa swoją obecność w stolicy po ataku na redakcję "Charlie Hebdo". Do regionu paryskiego trafi łącznie dodatkowych 600 żołnierzy.

OBŁAWA PO ATAKU NA "CHARLIE HEBDO" - relacja

W regionie paryskim w związku z zamachem w redakcji "Charlie Hebdo" poziom alertu Vigipirate podniesiono do maksimum. Wzmocniono środki bezpieczeństwa wokół miejsc kultu, sklepów, siedzib mediów i środków transportu publicznego.

Vigipirate to francuski program nadzoru antyterrorystycznego stworzony w 1978 roku na polecenie prezydenta Valery'ego Giscard d'Estaing.

Siły w regionie są wzmacniane

Francuskie ministerstwo obrony przedstawiło najnowsze informacje o oddziałach rozmieszczonych w okolicach Paryża.

Na stałe w ramach programu Vigipirate w regionie Paryża stacjonuje 450 żołnierzy. 7 stycznia przerzucono w okolice stolicy Francji dodatkowych 150 żołnierzy z elitarnych oddziałów francuskich sił zbrojnych z 9. i 21. Pułków Piechoty Morskiej, 1. Pułku Spadochroniarzy, ‪1. Pułku Powietrznodesantowego‬, 41. Dywizji Piechoty z baz w Agen, Frejus i Douai. 8 stycznia przetransportowanych zostało kolejnych 200 żołnierzy z Tuluzy.

9 stycznia planowane jest pojawienie się kolejnych 250 żołnierzy, łącznie siły w regionie zostaną wzmocnione o 600 osób. W razie potrzeby możliwe będzie wysłanie kolejnych 250 żołnierzy.

Z kolei francuskie MSW podało, że w działaniach związanych z masakrą w redakcji "Charlie Hebdo" udział bierze 88 tys. 150 funkcjonariuszy: 9 tys. 650 w Paryżu i 78 tys. 350 w pozostałych częściach kraju‬.

Zamach na "Charlie Hebdo"

W zamachu na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu zginęło 12 osób. Zamaskowani mężczyźni wdarli się do redakcji i zastrzelili uczestników kolegium redakcyjnego, po czym zbiegli. Po ataku rozpoczęto poszukiwania sprawców, zidentyfikowanych przez policję jako bracia Kouachi - 34-letni Said i 32-letni Cherif oraz 18-letni Hamyd Mourad. Ten ostatni w nocy oddał się w ręce policji twierdząc, że jest niewinny. Trwa obława na braci.

[object Object]
14.01.2015 | Francja: nowy numer „Charlie Hebdo” wyprzedany na pniuFakty TVN
wideo 2/20

Autor: kło//gak / Źródło: theaviationist.com, defense.gouv.fr, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: defense.gouv.fr

Raporty: