TVN24 | Świat

Unijni przywódcy uczcili pamięć Giscarda d'Estaing

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel złożyli w czwartek w Parlamencie Europejskim hołd byłemu prezydentowi Francji, "wielkiemu Europejczykowi" Valery'emu Giscardowi d'Estaing w pierwszą rocznicę jego śmierci.

Uroczystość, pierwotnie zaplanowana na rocznicę urodzin d'Estaing 2 lutego, została opóźniona o dziesięć miesięcy i odbyła się w rocznicę jego śmierci. Były prezydent zmarł 2 grudnia 2020 roku w wieku 94 lat z powodu powikłań po koronawirusie. Wśród kilkuset obecnych w czwartek gości znaleźli się między innymi były prezydent Francji Nicolas Sarkozy i były premier Jean-Pierre Raffarin. - Wyjątkowy człowiek, któremu nasza Europa tak wiele zawdzięcza - powiedział o d'Estaing przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Giscard D'Estaing "uczynił naszą Unię bardziej demokratyczną", "solidniejszą i bardziej zjednoczoną" – powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

- Valery Giscard d'Estaing przez całe życie był architektem integracji europejskiej – mówiła Ursula von der Leyen. Zdumiewające jest dzisiaj, jak posunięcia D'Estaing "wyznaczają wyzwania dnia dzisiejszego i inspirują nasze pokolenie" – oznajmił z kolei Charles Michel.

Dla Giscarda d'Estaing "Europa była czymś więcej niż utopią na odległą przyszłość i z pewnością czymś więcej niż niejasnym pakietem możliwości gospodarczych, przy wspólnym mianowniku politycznym" - podkreślał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

- Valery Giscard d'Estaing był także przyjacielem Niemiec i Niemców, a zwłaszcza ówczesnego kanclerza Helmuta Schmidta - dodał Steinmeier w obecności żony byłego prezydenta Anne-Aymone Giscard d'Estaing, jego dzieci i wnuków.

Valery Giscard d'Estaing - architekt Europy

Valery Giscard d'Estaing jest uważany za jednego z architektów Europy, należy do grona tych polityków, którzy pracowali nad istotnymi etapami jej budowy, takimi jak utworzenie Rady Europejskiej, wybory do Parlamentu Europejskiego w powszechnych wyborach bezpośrednich, początki unii walutowej, a nawet powołanie Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Od 2001 roku d'Estaing przewodniczył Konwentowi Europejskiemu, inicjując debaty i refleksje na temat rozwoju Unii. Przywódcy UE wielokrotnie podkreślali również znaczenie tych jego decyzji, które "przyczyniły się do postępu francuskiej demokracji", jak obniżenie wieku, w którym Francuzi uprawnieni są do głosowania do 18, dekryminalizacji aborcji, czy wprowadzenie do francuskiego prawa możliwości ogłoszenia rozwodu za obopólną zgodą.

Na zakończeniu uroczystości upamiętniających Valéry'ego Giscarda d'Estaing w katedrze w Strasburgu odbyła się msza.

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP