Hollywoodzki spot wyborczy byłej szpieg. "Tak, w CIA uczą nas tak jeździć"

Świat

Aktualizacja:
YouTube.com/Valerie Plame for CongressValerie Plame startuje do Kongresu

Valerie Plame, była agentka amerykańskiego wywiadu, zapowiedziała swój start w wyborach do Kongresu. W poniedziałek kandydatka demokratów opublikowała spot wyborczy, który stylistyką nawiązuje do hollywoodzkiego kina szpiegowskiego.

Valerie Plame Wilson to była agentka Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA), która w 2003 roku została zdemaskowana przez "niedyskrecję Białego Domu" i przez to dwa lata później odeszła ze służby. Twierdzi, że zdemaskowanie jej było aktem zemsty ze strony ówczesnej administracji republikańskiego prezydenta George'a W. Busha za wypowiedzi jej męża, ówczesnego ambasadora USA w Iraku Josepha Wilsona, który publicznie krytykował interwencję USA w tym kraju.

Tak zwana sprawa Plame ciągnęła się latami. W 2006 roku szef gabinetu wiceprezydenta Dicka Cheneya - Lewis "Scooter" Libby usłyszał pięć zarzutów związanych z utrudnianiem w postępowaniu sądowym oraz składaniem fałszywych zeznań. Został uznany winnym czterech z pięciu zarzutów i skazany na 30 miesięcy więzienia, 250 tysięcy dolarów grzywny oraz 400 godzin prac społecznych.

Prezydent George W. Bush uchylił Libby'emu karę więzienia, pozostawiając w mocy resztę wyroku i odmawiając ułaskawienia. Zrobił to dopiero w 2018 roku prezydent Donald Trump.

"Panie prezydencie, mam kilka rzeczy do uregulowania"

W maju Plame zapowiedziała, że będzie walczyć w wyborach do Kongresu o zwalniające się miejsce z Nowego Meksyku. W poniedziałek opublikowała swój pierwszy spot wyborczy, który w ciągu dwóch dni odtworzony został blisko milion razy.

Na nagraniu Plame pędzi samochodem przez pustynię samochodem sportowym na wstecznym biegu. W tym czasie przypomina o sprawie Plame i opowiada o wojskowych tradycjach swojej rodziny. - Teraz startuję do Kongresu, ponieważ cofamy się w kwestiach bezpieczeństwa narodowego, opieki zdrowia oraz praw kobiet - zapowiedziała Plame. - I panie prezydencie, mam kilka rzeczy do uregulowania - dodała.

- Tak, w CIA uczą nas tak jeździć - stwierdziła na koniec była agentka.

Autor: tmw\kwoj / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: YouTube.com/Valerie Plame for Congress