Uznał porażkę w wyborach, teraz zmienił zdanie


Prezydent Gambii Yahya Jammeh odrzucił w piątek wyniki ostatnich wyborów prezydenckich, według których przegrał walkę o najwyższy urząd w państwie ze swym rywalem Adamą Barrowem. Jammeh początkowo uznał swą porażkę, jednak ostatecznie stwierdził, że wybory zostały sfałszowane.

Jammeh, który objął władzę w tym małym kraju w Afryce Zachodniej w 1994 r. w rezultacie zamachu stanu, oświadczył w telewizji państwowej, że padł ofiarą "niemożliwych do przyjęcia nieprawidłowości" i zaapelował o nowe wybory.

- Po dokładnym zbadaniu [przebiegu wyborów -red.] postanowiłem odrzucić ich rezultat. Ubolewam nad poważnymi i niemożliwymi do przyjęcia nieprawidłowościami procesu wyborczego. Zalecam nowe, transparentne wybory, które usankcjonuje bogobojna i niezależna komisja - powiedział Jammeh.

Potępienie z USA

Stany Zjednoczone potępiły orędzie prezydenta.

"To działanie jest karygodnym i nie do zaakceptowania naruszeniem wiary ludzi Gambii i skandaliczną próbą podważenia wiarygodnego procesu wyborczego i bezprawnym utrzymaniem się u władzy" - napisał w oświadczeniu zastępca rzecznika Departamentu Stanu Mark Toner.

Rywal chciał "nowej Gambii"

Według oficjalnych wyników wyborów z 1 grudnia, Adama Barrow, obecnie deweloper, a niegdyś ochroniarz w sklepie w Londynie, dostał 45,5 proc. głosów, a Jammeh 36,7 proc.

Barrow w kampanii zapowiadał "nową Gambię", w tym m. in. wycofanie się z ogłoszonego przez Jammeha w listopadzie wyjścia Gambii z Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz powrót do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Anulowana miała być ponadto deklaracja sprzed roku, określająca Gambię jako republikę islamską.

Jammeh od dawna oskarżany był o torturowanie przeciwników politycznych i tłumienie wszelkich oznak sprzeciwu.

Małe muzułmańskie państwo

Gambia to mały muzułmański kraj z niewielką mniejszością chrześcijańską, położony nad rzeką o tej samej nazwie w zachodniej Afryce.

Liczy niecałe 1,9 mln mieszkańców a gospodarka w coraz większym stopniu uzależniona jest od dochodów z turystyki. W lipcu 1994 roku Jammeh przeprowadził zamach stanu i mianował się przewodniczącym Tymczasowej Rady Rządzącej Sił Zbrojnych. Od 1996 roku jest prezydentem.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP, Reuters

Raporty:
Pozostałe wiadomości