Świat

Uwolnili afgańskiego taliba nr 2

Świat


Władze w Pakistanie zwolniły z więzienia mułłę Abdula Ghaniego Baradara, byłego zastępcę dowódcy afgańskich talibów mułły Omara - poinformowało pakistańskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Według Islamabadu uwolnienie Baradara ma na celu ułatwienie procesu pokojowego w Afganistanie wobec zbliżania się terminu wycofania stamtąd amerykańskich żołnierzy w 2014 roku.

Prezydentowi Afganistanu Hamidowi Karzajowi zależy, aby Baradar wrócił do kraju, gdyż jest on przez władze postrzegany jako osobistość ciesząca się dostatecznie dużym szacunkiem, aby przekonać talibów do utrzymania pokoju po ponad dekadzie walk z dowodzonymi przez USA siłami NATO i siłami afgańskimi.

Czekają na mułłę

Baradara aresztowano w Karaczi w styczniu 2010 r., gdy wydało się, że za plecami Pakistanu próbuje rozmów z przedstawicielami prezydenta Karzaja.

Afganistan uwolnił do tej pory z więzień 33 afgańskich talibów, jednak zdaniem wielu analityków - jak pisze AFP - nie miało to wpływu na proces pokojowy w Afganistanie, gdyż zwolnieni talibowie wrócili na tereny walk w oczekiwaniu na wypuszczenie bardziej znaczących postaci, takich właśnie jak mułła Baradar.

Pakistan uważany jest za kraj kluczowy dla amerykańskich wysiłków mających na celu ustabilizowanie sytuacji w Afganistanie. Zadanie to jest coraz bardziej naglące w miarę jak zbliża się termin wycofania amerykańskich żołnierzy.

Talibowie przejęli władzę w Afganistanie w 1996 r. W roku 2001 zostali obaleni po inwazji sił międzynarodowych. Wielu obserwatorów obawia się, że mogą ponownie spróbować sięgnąć po władzę, kiedy siły zachodnie się wycofają.

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości