Uwięziona za próbę obejrzenia meczu Iranka wyszła za kaucją

Amnesty InternationalIranka wyszła za kaucją

Iranka Ghoncheh Ghavami, mająca także brytyjskie obywatelstwo, która została uwięziona za próbę wejścia na mecz LŚ siatkarzy w Teheranie, została zwolniona z aresztu za kaucją. Poinformował o tym w Londynie jej brat, nie podając jednak wysokości wpłaty.

25-latka w czerwcu, przy okazji spotkania Ligi Światowej z Włochami w Teheranie, protestowała przeciwko obowiązującemu w Iranie zakazowi wchodzenia kobiet-kibiców na mecze mężczyzn. Gdy próbowała dostać się do hali, została zatrzymana, a po kilku dniach aresztowana. W listopadzie skazano ją na rok więzienia. Jej proces nadal się nie zakończył, mimo wydania pierwszego wyroku. Iranka straciła w więzieniu 10 kg, przede wszystkim ze względu na stosowanie głodówki jako formy protestu. Sprawa Ghavami zaważyła na decyzji Światowej Federacja Siatkówki (FIVB) o rezygnacji z przyznania Iranowi organizacji przyszłorocznych mistrzostw świata mężczyzn do lat 19. Informowano, że Iran mogą spotkać kolejne sankcje.

Włoska "La Gazzetta dello Sport" napisała, że reprezentacja Iranu może także zostać wykluczona z przyszłorocznej edycji Ligi Światowej siatkarzy. Siatkarze tego azjatyckiego kraju są jednym z rywali Polski w grupie B (obok Rosji i USA).

Autor: kg//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Amnesty International

Pozostałe wiadomości