Świat

Uruchomią "korytarz religijny" dla pielgrzymów. "Rokowania były bardzo trudne"

Świat


Pomimo napięć między Indiami i Pakistanem między innymi w związku z sytuacją w Kaszmirze, oba kraje podpisały w czwartek umowę o uruchomieniu "korytarza religijnego", który pozwoli pielgrzymom z Indii odwiedzać świątynię sikhów w Pakistanie.

Porozumienie pomiędzy Indiami a Pakistanem umożliwi między innymi sikhom z Indii odbywać bez wiz pielgrzymki do świątyni w pakistańskim Kartarpurze, wzniesionej w miejscu, gdzie zmarł w 1539 roku guru Nanak, twórca ich religii, dla której jest to jedno z najważniejszych miejsc kultu.

- Prowadziliśmy rozmowy w sprawie "korytarza" od długiego czasu, a rokowania były bardzo trudne. Negocjacje między Indiami a Pakistanem nigdy nie są łatwe - oświadczył rzecznik pakistańskiego MSZ Mohamed Fisal.

Korytarz zostanie uroczyście otwarty 9 listopada przez pakistańskiego premiera Imrana Khana, na trzy dni przez 550. rocznicą narodzin guru Nanaka.

Zgodnie z pakistańsko-indyjskim porozumieniem codziennie przez cały tydzień będzie mogło odwiedzać świątynię bez pakistańskich wiz, jedynie za okazaniem paszportu, pięć tysięcy pielgrzymów z Indii.

Spór o Kaszmir

Do gestu współpracy indyjsko-pakistańskiej doszło w chwili, gdy napięcie między obu mocarstwami atomowymi osiągnęło apogeum po tym, jak Indie pozbawiły specjalnego statusu Kaszmir, region, o prawa do którego ubiegają się oba państwa.

Pakistan odpowiedział na decyzję Indii obniżeniem rangi stosunków dyplomatycznych między obu państwami, wydalił ambasadora Indii z Islamabadu i zawiesił dwustronną wymianę handlową.

W lutym oba kraje przeżyły okres najgorszej od dziesięcioleci eskalacji wojennej, doszło do bombardowań lotniczych, zestrzeliwano samoloty. Zeszłej niedzieli na granicy z Kaszmirem nastąpiła obustronna wymiana ognia, zginęło 10 osób.

Pakistan i Indie stoczyły ze sobą trzy wojny i od roku 1947, to jest od czasu uzyskania przez nie niepodległości, doszło do kilku mniejszych konfliktów zbrojnych.

Konflikt w KaszmirzePAP

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: