Utonęło 14 dzieci, zatrzymano dorosłych. "Myśleli o ratowaniu własnego życia"

Świat


Cztery osoby dotychczas zatrzymała rosyjska policja w związku z tragedią, do której doszło w weekend na jeziorze Siamoziero w Karelii. Podczas burzy utonęło 14 dzieci. Śledczy obwiniają dorosłych instruktorów, którzy opiekowali się dziećmi w rejsie.

W sobotę 18 czerwca uczestnicy obozu wypoczynkowego wypłynęli na dwóch łodziach i tratwie na jezioro Siamoziero. Zaskoczyła ich burza. Na wodzie było w tym momencie 47 dzieci i czworo dorosłych instruktorów. Utonęło 14 dzieci.

"Poniosą odpowiedzialność z całą surowością prawa"

Na zlecenie Komitetu Śledczego zatrzymano dyrektor ośrodka wypoczynkowego Park-Hotel Siamoziero, Jelenę Reszetową, jej zastępcę Wadima Winogradowa oraz dwie instruktorki: Reginę Iwanową i Ludmiłę Wasiljewą. Pod ich opieką znajdowały się dzieci w momencie, gdy doszło do dramatu.

- Dla śledztwa już teraz jest całkowicie jasne, że instruktorzy, którzy bezpośrednio towarzyszyli dzieciom w wycieczce, jednoznacznie niosą odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Od ich działania bezpośrednio zależał los dzieci. Dlatego wśród pierwszych zatrzymanych znalazły się właśnie te osoby - wyjaśnił rzecznik Komitetu Śledczego Władimir Markin.

Nikt z instruktorów towarzyszących dzieciom nie podjął koniecznych wysiłków dla ratowania dzieci. Myśleli o ratowaniu własnego życia. Władimir Markin, rzecznik Komitetu Śledczego

- Gwarantujemy, że wszyscy, którzy przyczynili się do tragedii, poniosą odpowiedzialność z całą surowością prawa - zapewnił Markin.

Komitet Śledczy ostatecznie sprecyzował dane o ofiarach. Wśród nich nie ma dorosłych. Wszystkie osoby, które utonęły - jest ich 14 - to dzieci w wieku 12-14 lat. - Nikt z instruktorów towarzyszących dzieciom nie podjął koniecznych wysiłków dla ratowania dzieci. Myśleli o ratowaniu własnego życia - mówi Markin.

Problemy w obozie

Okazuje się też, że kwestie bezpieczeństwa w tym obozie były przedmiotem dochodzenia już kilka lat temu. W 2011 roku zastępca dyrektora - po wspólnej libacji alkoholowej - pobił na śmierć pracownika ochrony. Dostał 13 lat więzienia.

Autor: //gak / Źródło: newsru.com