Usypiają dzikie zwierzęta i ptaki. Wielki wyciek ropy

 
plainsmidstream.comInstalacje naftowe firmy Plains Midstream Canada w Albercie

W kanadyjskiej prowincji Alberta doszło do jednego z największych wycieków ropy naftowej w historii prowincji. Z ropociągu wyciekło prawie 4,5 mln litrów "czarnego złota". To największy wyciek od 1975 r. Jak podały kanadyjskie media, ropa wsiąkała w ziemię od minionego piątku, jednak właściciel ropociągu, firma Plains Midstream Canada, nie od razu zorientował się w usterce. Trwa usuwanie zanieczyszczeń. Media podały również, że trzeba było uśpić wiele zwierząt i ptaków.

Problem jest jednak większy. Indianie Cree mieszkający ok. 30 km od wycieku mają problemy zdrowotne - doniosła telewizja CBC. Mieszkańcy Little Buffalo cierpią na bóle głowy, problemy z oczami, mają nudności. Szkołę w Little Buffalo zamknięto, a dzieciom nakazano pozostanie w domu. Firma Plains Midstream Canada nie skontaktowała się z mieszkańcami Little Buffalo.

Ale Alberta Energy Resources Conservation Board (ECRB), agencja rządu Alberty zajmująca się regulacjami dotyczącymi zasobów energetycznych, zaprzecza temu, co mówią Indianie Cree. ECRB twierdzi, że sprawdza jakość powietrza i nic nie wskazuje na to, by zdrowotne problemy mogły być związane z wyciekiem ropy. Niemniej rząd Alberty uruchomił dodatkowy monitoring.

Jak podawała CBC, ten sam ropociąg miał problemy w 2006 r., kiedy wyciekło z niego 7,5 tys. baryłek ropy.

Wyciek a wybory

Sprawa ma też kontekst polityczny po poniedziałkowych wyborach parlamentarnych, w których wygrali konserwatyści. Alberta tradycyjnie głosuje na konserwatystów, przychylnych biznesowi naftowemu.

Przedstawiciele największej partii opozycyjnej, Nowych Demokratów, uważają, że należy przeprowadzić dochodzenie dotyczące tego, jak prowadzone są inspekcje szczelności ropociągów. ECRB co prawda podał informację o wycieku już w miniony piątek, jednak wówczas mówiono o zaledwie kilkuset baryłkach ropy, które wylały się z ropociągu. Rzeczywistą skalę awarii podano do publicznej wiadomości dopiero we wtorek, dzień po wyborach.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: plainsmidstream.com

Pozostałe wiadomości