Świat

Mur, który rodził spory, został rozebrany

Świat

Tila Monto/Wikipedia.org (CC BY SA 3.0)Spór wokół ziem północnego Kosowa rozpoczął się wraz z wyjazdem z Belgradu pociągu do Kosovskiej Mitrovicy

Mur, postawiony w grudniu przez serbską mniejszość na północnym brzegu rzeki Ibar w Kosovskiej Mitrovicy, który wywołał napięcia między Kosowem a Serbią został w niedzielę rozebrany.

Władze Kosowa wystosowały protest w tej sprawie, a kosowski parlament zagłosował za usunięciem muru, który był przedstawiany jako bariera przeciw osunięciom ziemi. Podczas rozbiórki muru oddzielającego dzielnice serbską od albańskiej, nie doszło do żadnego incydentu.

Zaczęło się od pociągu

Kosowo ostatnio nie zgodziło się na wjazd pierwszego od 18 lat pociągu pasażerskiego z Belgradu do Kosovskiej Mitrovicy. Pociąg był pomalowany w serbskie barwy narodowe, a jego wnętrze ozdobiono zdjęciami ikon ze znajdujących się w Kosowie klasztorów należących do Serbskiego Kościoła Prawosławnego.

Na pociągu umieszczono napis w 20 językach: "Kosowo to Serbia". Serbia, która nie uznaje niepodległości Kosowa, swej dawnej prowincji, nie uzgodniła z władzami w Prisztinie uruchomienia połączenia kolejowego na tej linii. Wcześniej na podstawie serbskiego nakazu aresztowania zatrzymano we Francji Ramusha Haradinaja, byłego premiera Kosowa, oskarżanego przez Belgrad o zbrodnie wojenne.

Kosowo, dawna prowincja serbska, w 2008 roku ogłosiło niepodległość, której Serbia nie uznała. Normalizacja stosunków, w której to sprawie toczą się rozmowy pod patronatem UE, jest kluczowym warunkiem dla obu krajów na drodze do członkostwa w Unii.

Autor: kło/kib / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tila Monto/Wikipedia.org (CC BY SA 3.0)