Amerykański lotniskowiec w drodze do Azji. Ma "wesprzeć bezpieczeństwo sojuszników"

Świat

U.S. military or Department of DefenseUSS „Ronald Reagan”, oddany do użytku w 2003 roku, jest drugim najnowszym amerykańskim lotniskowcem

Atomowy lotniskowiec USS Ronald Reagan opuścił port w San Diego i ruszył w drogę do japońskiej Yokosuki. To część amerykańskiej strategii "zwrotu ku Azji", w ramach której Waszyngton chce, wraz ze swoimi azjatyckimi sojusznikami, równoważyć rosnącą potęgę Chin w regionie.

Rejs USS Ronald Reagan do japońskiej Yokosuki to część operacji przebazowania w sumie trzech amerykańskich lotniskowców. Inna jednostka, USS George Washington, zmierza obecnie w odwrotnym kierunku - z Japonii do portu w stanie Wirginia, zaś USS Theodore Roosevelt wkrótce wróci z wód na Bliskim Wschodzie i skieruje się do San Diego.

Amerykański zwrot ku Azji

Przebazowanie lotniskowców ma jednocześnie związek ze zwrotem Stanów Zjednoczonych ku Azji Wschodniej i umacniania w niej swojej obecności wojskowej. Strategia nadania najwyższego priorytetu temu regionowi ogłoszona została przez administrację Baracka Obamy w 2012 roku.

W jej wyniku wprowadzono szereg zmian w amerykańskiej 7. Flocie operującej na zachodnim Pacyfiku. Oprócz lotniskowca do Yokosuki został wysłany m.in. zmodernizowany krążownik rakietowy USS Chancellorsville, zwiększona została również częstotliwość wspólnych manewrów z flotami sojuszniczymi w regionie. Działania te mają być potwierdzeniem gwarancji bezpieczeństwa danych przez Waszyngton m.in. Japonii i Korei Południowej, a także służyć równoważeniu rosnącej potęgi wojskowej Chin.

"Bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt"

- Przebazowanie USS Ronald Reagan do Japonii jest demonstracją amerykańskiego zaangażowania w Azji Wschodniej i potwierdzeniem naszych zobowiązań sojuszniczych w regionie - powiedział kontradmirał John D. Alexander, dowódca amerykańskiej 7. Floty. - To również przypomnienie o zdolnościach współpracy amerykańskiej i japońskiej marynarki oraz gwarancja, że posiadamy w zachodniej części Pacyfiku najwłaściwszą jednostkę - dodał.

W podobnym tonie przebazowanie okrętu tłumaczył wiceadmirał Mike Shoemaker, dowódca sił powietrznych US Navy. - Wysyłamy swój najnowocześniejszy na zachodnim wybrzeżu lotniskowiec do Azji Wschodniej by wesprzeć bezpieczeństwo, stabilność i dobrobyt regionu i naszych sojuszników - podkreślił.

Nowoczesna jednostka

USS Ronald Reagan, oddany do użytku w 2003 roku, jest drugim najnowszym amerykańskim lotniskowcem obok USS George H.W. Bush. USS Ronald Reagan w przeszłości pełnił ważną rolę w czasie Operacji Tomodachi - amerykańskiej pomocy po potężnym tsunami, które nawiedziło Japonię w 2011 roku. Okręt służył wówczas m.in. jako mobilna stacja uzupełniania paliwa dla śmigłowców wykonujących loty ratownicze.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters, Stars and Stripes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: U.S. military or Department of Defense