Uścisk dłoni i rozmowa o rozejmie. Putin i Poroszenko spotkali się w Normandii


Przywódca Rosji Władimir Putin i prezydent elekt Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiali w piątek przy okazji obchodów w Normandii i omawiali ewentualne porozumienie ws. rozejmu na Ukrainie - podał przedstawiciel biura prezydenta Francji Francois Hollande'a.

Było to pierwsze spotkanie Putina i Poroszenki twarzą w twarz, od kiedy Rosja dokonała aneksji Krymu. - Rozmowa dotyczyła możliwych kroków mających na celu deeskalację - powiedział przedstawiciel biura Hollande'a. Jak dodał, "w najbliższych dniach omawiane będą warunki dotyczące rozejmu na Ukrainie". - Była to normalna, poważna wymiana między dwoma przywódcami - zaznaczył. Według pracownika biura Hollande'a, spotkanie dwóch polityków, którzy uścisnęli sobie dłonie, otwiera drzwi do uznania przez Rosję nowego prezydenta Ukrainy. Putin i Poroszenko poruszyli m.in. temat gospodarczych skutków kryzysu na Ukrainie.

Apel o powstrzymanie rozlewu krwi

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że zarówno Poroszenko, jak i Putin "podczas krótkiej rozmowy opowiedzieli się za jak najszybszym powstrzymaniem rozlewu krwi na południowym wschodzie Ukrainy, a także za zakończeniem walk po obu stronach - zarówno po stronie ukraińskich sił zbrojnych, jak i zwolenników federalizacji Ukrainy".

Według pracownika biura Hollande'a spotkanie dwóch polityków, którzy uścisnęli sobie dłonie, otwiera drzwi do uznania przez Rosję nowego prezydenta Ukrainy.

Merkel uczestniczyła w rozmowach

Do rozmowy, w której uczestniczyła też kanclerz Niemiec Angela Merkel, doszło przy okazji 70. rocznicy desantu aliantów w Normandii. Po wspólnym zdjęciu zachodnich przywódców większość z nich udała się na lunch wydany przez prezydenta Francji na zamku w Benouville. Po drodze na lunch doszło do nieformalnego spotkania Merkel, Putina i Poroszenki. Rozmowa, jak pisze rosyjska agencja Interfax, trwała kilka minut, a według agencji Reutera - aż 15 minut.

[object Object]
"Do Normandii dotarliśmy o 6 lub 7 rano i rozpętało się piekło"tvn24
wideo 2/10

Autor: kło / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości