Placówki dyplomatyczne Wenezueli w USA w rękach stronników Guaido

Świat


Stronnicy szefa wenezuelskiego parlamentu i przywódcy opozycji Juana Guaido, który w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, w poniedziałek zajęli dwa obiekty dyplomatyczne tego kraju w Waszyngtonie oraz konsulat generalny w Nowym Jorku.

W stolicy Stanów Zjednoczonych zwolennicy uznanego przez USA za prezydenta Juana Guaido zajęli m.in. biuro attache obrony. - To element naszych działań na rzecz ochrony majątku państwowego Wenezueli - podkreślił wysłannik Guaido w USA w randze charge d'affaires, Carlos Alfredo Vecchio.

O działaniach zwolenników Guaido poinformował w komunikacie Departament Stanu USA. Rzecznik resortu Robert Palladino cytowany przez stację Fox News stwierdził, że administracja prezydenta Donalda Trumpa "z zadowoleniem pomogła w realizacji próśb (o przekazanie budynków - red.)".

Szef wenezuelskiej dyplomacji Jorge Arreaza zażądał od władz USA, by powstrzymały nielegalną - jego zdaniem - okupację placówek dyplomatycznych Wenezueli. "Jeśli rząd amerykański nie wywiąże się ze swoich międzynarodowych zobowiązań, rząd Wenezueli zastrzega sobie prawo do podjęcia podobnych kroków na swoim terytorium" - przekazał w wydanym oświadczeniu.

Dotychczasowy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zerwał stosunki dyplomatyczne ze Stanami Zjednoczonymi, gdy kraj ten jako pierwszy uznał Guaido za prawowitego przywódcę Wenezueli. W konsekwencji obie strony wycofały personel dyplomatyczny.

Attache obrony w Waszyngtonie pułkownik Jose Luis Silva był jednym z pierwszych wenezuelskich wojskowych, którzy stanęli po stronie Guaido.

Tymczasem w Kostaryce rząd Maduro złożył w tamtejszej prokuraturze doniesienie na wyznaczoną przez Guaido ambasador Marię Farię, zarzucając jej bezprawne przejęcie kontroli nad budynkiem ambasady w San Jose pod koniec lutego. Po krytyce ze strony kostarykańskiego rządu Faria oddała klucze do przejętej placówki.

Dwuwładza w Wenezueli

W Wenezueli od blisko dwóch miesięcy trwa stan faktycznej dwuwładzy. Na fali masowych wystąpień przeciwko Maduro Guaido ogłosił się 23 stycznia tymczasowym prezydentem kraju i uznał prezydenturę rywala za nielegalną. Wiele krajów, w tym USA i większość państw Unii Europejskiej, uznało Guaido za prawowitego prezydenta Wenezueli. Maduro zachowuje jednak poparcie Rosji i Chin, a także kontrolę nad instytucjami państwowymi i armią.

Autor: adso / Źródło: PAP, Fox News

Tagi:
Raporty: