"Nie możemy burzyć tamy w czasie sztormu". Unia apeluje do Trumpa w sprawie WHO

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
Reuters, PAP

WHO musi być w stanie przewodzić międzynarodowej odpowiedzi na pandemię teraz i w przyszłości - napisali we wspólnym oświadczeniu do władz USA przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Zaapelowali do Donalda Trumpa, by przemyślał decyzję o zerwaniu stosunków ze Światową Organizacją Zdrowia.

W piątek prezydent USA Donald Trump ogłosił zerwanie stosunków z WHO. Argumentował to działaniami WHO dotyczącymi pandemii koronawirusa. Jego zdaniem reakcja WHO na jej wybuch nie była odpowiednia, gdyż Chiny "całkowicie kontrolują" tę organizację. Trump oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i ukrywanie danych o pandemii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Unijni liderzy apelują do Waszyngtonu

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zwrócili się w sobotę do władz USA o przemyślenie ogłoszonej w piątek decyzji. "WHO musi w dalszym ciągu być w stanie przewodzić międzynarodowej odpowiedzi na pandemię teraz i w przyszłości. Z tego powodu uczestnictwo i wsparcie wszystkich jest koniecznie" - napisali we wspólnym komunikacie.

Jak podkreślili, działania, które osłabiają współpracę, są w obecnym momencie wysoce niepożądane. "W tym kontekście wzywamy USA do przemyślenia ogłoszonej decyzji" - dodali.

W apelu von der Leyen i Borrell zaznaczyli, że UE nadal będzie wspierać WHO i już przeznaczyła dodatkowe środki na finansowanie jej działania.

Zaniepokojenie decyzją Waszyngtonu wyraził także szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas, który zobowiązał się do prowadzenie w tej sprawie rozmów ze stroną amerykańską. Maas nazwał krok administracji Donalda Trumpa "złym sygnałem, w złym czasie". Jego zdaniem, w momencie, gdy pandemia COVID-19 nie słabnie, a na całym świecie przybywa zakażonych, "nie możemy burzyć tamy w czasie sztormu".

Trump: przekażemy środki innym organizacjom

Prezydent USA swoją piątkową decyzję ogłosił niecałe dwa tygodnie po tym, jak w liście do dyrektora generalnego WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa dał mu 30 dni na "znaczącą poprawę" postępowania organizacji.

Środki, które miały być skierowane z budżetu USA do WHO, zostaną przekazane innym organizacjom zajmującym się zdrowiem publicznym - zapowiedział Trump. Składka Stanów Zjednoczonych do WHO była największa ze wszystkich krajów świata. W 2019 roku amerykański rząd przekazał WHO ok. 400 milionów USD, czyli ok. 15 proc. budżetu tej organizacji.

Autor:ft

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: