TVN24 | Świat

Zawalił się most w Pittsburghu. Na kilka godzin przed wizytą prezydenta Joe Bidena

TVN24 | Świat

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP, Reuters

W Pittsburghu zawalił się pięćdziesięcioletni, dwupasmowy most pokryty grubą warstwą śniegu. Stało się to na kilka godzin przed wizytą Joe Bidena w stanie Pensylwania. Jednym z tematów spotkania z udziałem prezydenta USA miała być infrastruktura. Po przybyciu do stanu amerykański przywódca odwiedził miejsce wypadku. Według reporterów, był "widocznie poruszony".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Do wypadku w Pittsburghu doszło około godziny 7 czasu lokalnego (godzina 13 w Polsce). Po tym, jak runęło pokryte śniegiem przęsło, ratownicy opuścili się na głębokość około 50 metrów, by za pomocą lin wydobyć ludzi, którzy spadli podczas katastrofy - poinformował szef miejscowej straży pożarnej Darryl Jones. Dziesięć osób zostało lekko rannych, z czego cztery odwieziono do szpitala.

Jones dodał, że ekipy ratowników planują przeszukać okolice mostu w poszukiwaniu ewentualnych ofiar.

W wyniku zawalenia się konstrukcji doszło do poważnego wycieku gazu ziemnego. Na pewien czas ewakuowano lokatorów kilku okolicznych budynków.

Zły stan infrastruktury

Jak zauważa agencja Reutera, wypadek w Pittsburghu potwierdza niepokojący stan znacznej części infrastruktury transportowej Stanów Zjednoczonych, która w najbliższych latach ma otrzymać bilionowy zastrzyk gotówki z funduszy federalnych.

Burmistrz Pittsburgha Ed Gainey ocenił w związku z zawaleniem się mostu, że ustawa o infrastrukturze jest "bardziej potrzebna niż kiedykolwiek". Dodał, że "ma kluczowe znaczenie dla południowo-zachodniej Pensylwanii i Pittsburgha". - Mamy mosty, którymi musimy się zająć - zaznaczył.

- To jest bardzo ważne, żebyśmy dostali dofinansowanie i bardzo się cieszymy, że prezydent przybędzie dzisiaj - dodał burmistrz.

Wizyta Joe Bidena

Biden powiedział reporterom po wylądowaniu w pobliżu Pittsburgha wczesnym popołudniem lokalnego czasu, że planuje udać się na miejsce zawalenia. Tak też uczynił. Jak opisuje agencja Reutera, "widocznie poruszony" Biden patrzył na spękane fragmenty mostu Fern Hollow. Towarzyszyli mu przedstawiciele lokalnych władz oraz pracownicy służb ratowniczych. - To, że przez tyle lat byliśmy tak daleko w tyle z infrastrukturą, jest po prostu zdumiewający - powiedział prezydent.

Wśród tematów spotkania w Pittsburghu miało być wzmacnianie krajowych łańcuchów dostaw, ożywienie amerykańskiej produkcji i ustawy o infrastrukturze. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przekazała, że prezydent "będzie w kontakcie z miejscowymi urzędnikami w sprawie udzielenia dodatkowej pomocy".

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP, Reuters