USA przekażą Polsce blisko 300 milionów dolarów. "Wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony"

Autor:
akr/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing
Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military FinancingTVN24
wideo 2/8
TVN24Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing

"Stany Zjednoczone inwestują w Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach nowego Foreign Military Financing" - poinformowało biuro rzecznika prasowego amerykańskiej ambasady w Polsce. Podkreślono, że "Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji". Nowe fundusze "przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi".

"Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing" - przekazało biuro rzecznika ambasady USA w Polsce.

Dodano, że "wsparcie ogłoszone przez Sekretarza (Stanu USA, Antony'ego - red.) Blinkena w Kijowie 8 września i czyniące Polskę jednym z największych odbiorców Zagranicznej Pomocy Wojskowej poza Ukrainą ma na celu wzmocnienie zdolności Polski do odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji".

Ambasada: fundusze przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia

Placówka podkreśliła też, że "Polska udzieliła nadzwyczajnego wsparcia Ukrainie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji".

Zobacz naszą relację z sytuacji wokół Ukrainy z 29 września >>>

"Fundusze te przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, które Polska zdołała przekazać z własnych zapasów w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, takiego jak czołgi" - wyjaśniono. Dodano, że "cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy".

Brzezinski: Polska dla całego świata jest przykładem do naśladowania

Amerykański ambasador w Polsce Mark Brzezinski napisał na Twitterze, że "Polska od początku wojny ze wszystkich sił wspiera Ukrainę militarnie i humanitarnie".

"Dla całego świata jest przykładem do naśladowania. Cieszę się, że Kongres zatwierdził przekazanie 288,6 miliona dolarów w ramach Foreign Military Financing" - dodał, udostępniając oświadczenie ambasady.

Rau: ta decyzja wpisuje się w potrzebę umocnienia wschodniej flanki NATO

Szef polskiej dyplomacji był pytany o amerykańską pomoc podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie.

- Ta decyzja wpisuje się w potrzebę przez nas stale podnoszoną, umocnienia wschodniej flanki NATO. Rzeczywiście stoimy na gruncie przekonania, że odstraszanie stanowi istotę zapobiegania wojnie i zapewniania pokoju - powiedział.

Rau: ta decyzja wpisuje się w potrzebę umocnienia wschodniej flanki NATO
Rau: ta decyzja wpisuje się w potrzebę umocnienia wschodniej flanki NATOTVN24

Błaszczak: dobra wiadomość

Minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak udostępnił na Twitterze komunikat ambasady. I opatrzył wpis słowami: "Dobra wiadomość! Dodatkowe środki przeznaczymy na dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa Polski".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości