Pierwsze decyzje Bidena po zaprzysiężeniu są już znane. Anuluje niektóre zarządzenia Trumpa

TVN24 | Świat

Autor:
pp\mtom
Źródło:
Reuters, PAP
TVN24"Biden odbuduje amerykańskie sojusze, opierając się na najważniejszych dla nas wartościach"

15 aktów wykonawczych podpisze po zaprzysiężeniu na prezydenta USA Joe Biden. Anuluje niektóre decyzje podjęte przez dotychczasowego prezydenta Donalda Trumpa i podejmie pierwsze działania w sprawie pandemii COVID-19 i zmian klimatu - powiadomiła współpracowniczka prezydenta elekta.

W środę o godz. 18 czasu polskiego Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. Po inauguracji prezydentury nowy przywódca Stanów Zjednoczonych ma podpisać 15 aktów wykonawczych. - Aby stawić czoło kryzysom związanym z pandemią, gospodarką, zmianami klimatycznymi i nierównością rasową, Biden podpisze w środę po południu (czasu lokalnego - red.) w Gabinecie Owalnym rozporządzenia wykonawcze i memoranda oraz poprosi agencje (rządowe - red.) o podjęcie kroków w dwóch dodatkowych obszarach - poinformowała Jen Psaki, która w nowej administracji będzie rzeczniczką Białego Domu.

Działania będą dotyczyć m.in. ustanowienia w Białym Domu nowego biura koordynującego walkę z pandemią COVID-19 i i wprowadzenia obowiązku noszenia masek i utrzymywania dystansu społecznego na terenie wszystkich obiektów federalnych.

Zaprzysiężenie Joe Bidena. Programy specjalne w tvn24.pl i TVN24 >>>

Kwestia paryskiego porozumienia klimatycznego, WHO i budowy muru z Meksykiem

Biden rozpocznie również proces ponownego przystąpienia USA do porozumienia klimatycznego z Paryża i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz wyda rozległe zarządzenie dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi, w tym cofnięcia wcześniejszego prezydenckiego pozwolenia na kontrowersyjny ropociąg Keystone XL.

Jen Psaki będzie rzeczniczką Białego Domu Drew Angerer/Bloomberg/Getty Images

Biden natychmiast zakończy też stan wyjątkowy, który Trump ogłosił na granicy z Meksykiem w lutym 2018 r., aby przekierować miliardy dolarów z resortu obrony na budowę muru. Wstrzyma również jego budowę, aby przejrzeć kontrakty i sposób, w jaki pieniądze przeznaczone na budowę mogły zostać gdzie indziej przekierowane.

"Natychmiastowa pomoc" Amerykanom

Psaki zaznaczyła, że działania podjęte już w środę koncentrują się na zapewnieniu "natychmiastowej pomocy" Amerykanom. Przyszła rzeczniczka Białego Domu dodała, że te plany to tylko początek szeregu działań wykonawczych, które Biden podejmie wkrótce po objęciu urzędu. - W najbliższych dniach i tygodniach będziemy ogłaszać dodatkowe działania, które sprostają tym wyzwaniom i spełnią obietnice prezydenta elekta złożone Amerykanom - powiedziała Psaki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Reuters podał, że chodzi m.in. o zniesienie zakazu służby wojskowej w USA przez osoby transseksualne czy zniesienie polityki blokującej finansowanie programów związanych z aborcją za granicą.

AP podkreśliło, że zazwyczaj nowy prezydent podejmuje w pierwszych dniach urzędowania szereg decyzji i podpisuje liczne rozporządzenia. Trump uczynił podobnie, ale wiele jego rozporządzeń było kwestionowanych i nawet odrzucanych przez sądy.

Autor:pp\mtom

Źródło: Reuters, PAP