Świat

USA dają Rosji trzy dni na zamknięcie konsulatu

Świat

Eugene Zelenko/wiki CC BY-SA 4.0, ShutterstockRosjanie spodziewali się decyzji USA o zamknięciu jednego z konsulatów (materiał TVN24 BiS z 11 sierpnia 2017 r.)

Stany Zjednoczone poinformowały Federację Rosyjską o nakazie zamknięcia jej placówki konsularnej w Kalifornii. Zamknięciu mają też ulec dwa budynki związane z rosyjskim przedstawicielstwem za oceanem w Waszyngtonie i Nowym Jorku.

Konsulat generalny Federacji Rosyjskiej w San Francisco ma zostać zamknięty do soboty 2 września - poinformował Departament Stanu USA.

Trzy dni na zamknięcie

Jak pisze agencja Reutera, to reakcja władz na wcześniejszą decyzję Kremla o ograniczeniu amerykańskiego personelu w Rosji.

W lipcu Moskwa zdecydowała o obcięciu personelu dyplomatycznego i etatów pracowników placówek USA o połowę - do 455 osób. Amerykański Kongres ze swej strony olbrzymią większością głosów przyjął nowe sankcje wobec Rosji - przypomina Reuters.

Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson zapowiedział na początku sierpnia, że do 1 września USA odpowiedzą na zarządzoną przez Rosję redukcję personelu placówek USA.

- Uważamy, że to działanie (strony rosyjskiej - red.) było niepotrzebne, nieuzasadnione i szkodliwe dla całościowych stosunków między naszymi krajami - przekazała w czwartek rzeczniczka Departamentu Stanu, Heather Nauert.

- W duchu równorzędności względem działań podjętych przez Rosjan, żądamy, by rosyjski rząd zamknął swój konsulat generalny w San Francisco, kancelarię w Waszyngtonie i aneks konsularny w Nowym Jorku. Tych zamknięć należy dokonać do 2 września - dodała Nauert.

Zastrzegła jednak, że Waszyngton ma nadzieję, iż skoro po zamknięciu rosyjskiego konsulatu w San Francisco obydwa kraje będą miały po trzy takie przedstawicielstwa, to uda się uniknąć "kolejnych retorsji obu stron" oraz doprowadzić do tego, "co jest celem obydwu naszych prezydentów: poprawy relacji między naszymi krajami i zwiększenia współpracy w obszarach będących przedmiotem wspólnej troski".

Kreml poinformuje o reakcji

W rozmowie telefonicznej z Rexem Tillersonem, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow wyraził żal z powodu "eskalacji napięcia" między krajami - podało w komunikacie rosyjskie MSZ.

Powiedział również, że Moskwa "uważnie przeanalizuje nowe kroki ogłoszone przez Amerykanów", po czym poinformuje o swojej reakcji.

Według ministerstwa Tillerson poinformował z kolei, że "w najbliższym czasie ogłoszone zostaną dodatkowe ograniczenia w działalności rosyjskich przedstawicielstw dyplomatycznych na terytorium USA, i przedstawił ich główną treść".

Rosja ma cztery konsulaty generalne w USA: w Nowym Jorku, San Francisco, Seattle i Houston.

Stany Zjednoczone mają trzy konsulaty generalne w Rosji: w Petersburgu, Jekaterynburgu i Władywostoku.

Autor: adso / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: Eugene Zelenko/wiki CC BY-SA 4.0, Shutterstock

Pozostałe wiadomości