Amerykański wywiad wątpi w zapowiedzi Kima

Świat


Społeczność wywiadowcza w Stanach Zjednoczonych nie wierzy, by przywódca Korei Północnej Kim Dong Un był gotowy do denuklearyzacji swojego kraju - powiedział w poniedziałek Fox News generał Robert Ashley z Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony.

Kim wielokrotnie wyrażał gotowość do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, ale harmonogram tego procesu nie został ogłoszony. Denuklearyzacja komunistycznej Korei Północnej będzie też prawdopodobnie jednym z tematów dyskusji podczas szczytu G20 w Osace, który rozpocznie się w piątek i potrwa do soboty.

W poniedziałek głos w tej sprawie zabrał gen. Robert Ashley z Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony. - Wśród społeczności wywiadowczej ciągle panuje przekonane, że Kim Dzong Un nie jest gotowy do denuklearyzacji - powiedział.

Denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego

Mimo dwóch spotkań na szczycie przywódców Korei Północnej i USA, stosunki między tymi krajami nadal są napięte.

Drugi szczyt, który odbył się w lutym w Hanoi, nie przyniósł oczekiwanego porozumienia w kwestii denuklearyzacji ani ewentualnego złagodzenia międzynarodowych sankcji nałożonych na Pjongjang za jego zbrojenia. Dwustronne negocjacje nuklearne znalazły się w martwym punkcie.

Korea Północna przeprowadziła w ostatnich miesiącach również dwa testy rakiet balistycznych, które według doradcy Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona oraz japońskich i południowokoreańskich władz naruszały rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Donald Trump oświadczył na początku czerwca, że jest skłonny spotkać się z Kimem ponownie w odpowiednim czasie. Prezydent Korei Południowej Mun Dze In poinformował niedawno, że trwają rozmowy na temat trzeciego szczytu USA-KRLD.

Rozpoznane północnokoreańskie instalacje nuklearnereuters, pap

List Trumpa do Kima

W niedzielę północnokoreańska agencja prasowa KCNA poinformowała, że przywódca Korei Północnej otrzymał osobisty list od prezydenta Trumpa.

Według KCNA Kim wyraził satysfakcję z doskonałej treści listu od amerykańskiego prezydenta i zapewnił, że poważnie zastanowi się nad jego zawartością.

Północnokoreańska agencja nie podała żadnych szczegółów listu.

Kim Dzong UnKCNA

Autor: ft/adso / Źródło: Fox News, PAP

Tagi:
Raporty: