Świat

USA wysyłają żołnierzy do Czadu. Mają odnaleźć zaginione licealistki

Świat

PAP/EPAPorwanie uczennic wywołało oburzenie na całym świecie

USA wysłały do Czadu około 80 swych żołnierzy w ramach wysiłków na rzecz odnalezienia i uwolnienia nigeryjskich uczennic, uprowadzonych przez islamistyczne ugrupowanie zbrojne Boko Haram - poinformował w środę Kongres prezydent Barack Obama.

- Personel ten wesprze działania wywiadowcze i zapewni samoloty rozpoznawcze dla misji nad północną Nigerią oraz sąsiednimi obszarami - napisał Obama w liście do przywódców Kongresu. Jak zaznaczył, żołnierze pozostaną w Czadzie do czasu, gdy nie będą już więcej potrzebni.

Wyższy przedstawiciel władz USA powiedział, że amerykański personel rozmieszczono w Czadzie za zgodą jego rządu. Część żołnierzy obsługuje bezzałogowe samoloty rozpoznawcze, a pozostali stanowią ochronę.

Porwanie ze szkoły

14 kwietnia islamiści porwali ponad 200 uczennic szkoły z internatem w miejscowości Chibok w odludnym regionie Nigerii w pobliżu jej granic z Kamerunem, Nigrem i Czadem. Los uprowadzonych wciąż pozostaje nieznany.

Porwanie wywołało znaczne wzburzenie na całym świecie, a w USA zabrała publicznie głos w tej sprawie małżonka prezydenta, Michelle Obama. Sam prezydent przeciwstawił się wyrażanym przez Republikanów w Kongresie opiniom, że należy wysłać do Nigerii amerykańskie oddziały specjalne w celu poszukiwania dziewcząt.

Poszukiwania z powietrza

Pentagon od dwóch tygodni prowadzi rozpoznanie satelitarne i lotnicze północno-wschodniej Nigerii, a w ubiegły weekend zawarł z nigeryjskim rządem porozumienie w sprawie bezpośredniego przekazywania mu zebranych informacji. Dwaj zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciele władz USA poinformowali, że uruchomienie placówki wojskowej w Czadzie pozwoliło tankować tam bezzałogowe samoloty rozpoznawcze i tym samym wydłużyło czas ich przebywania nad przeszukiwanym terenem.

[object Object]
Wstrząsające relacje dziewczynek porwanych przez Boko Haram w Nigerii (wideo archiwalne)TVN24 BiS
wideo 2/5

Autor: dln/kka / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości