Świat

USA występują z UNESCO. Wśród powodów "antyizraelskie uprzedzenia"

Świat


Departament Stanu USA oświadczył w czwartek, że Stany Zjednoczone występują z UNESCO, czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury. Szefowa UNESCO Irina Bokowa wyraziła ubolewanie z powodu decyzji Waszyngtonu i nazwała ten krok stratą dla ONZ.

Decyzja USA wejdzie w życie 31 grudnia.

"Nie była to łatwa decyzja. Odzwierciedla ona obawy Stanów Zjednoczonych w związku z rosnącymi należnościami UNESCO, potrzebą elementarnej reformy organizacji i utrzymującymi się antyizraelskimi uprzedzeniami" - poinformował amerykański resort dyplomacji.

Podkreślono jednocześnie, że USA będą starały się "angażować w charakterze nieczłonkowskiego państwa obserwatora w celu wniesienia (do organizacji - red.) amerykańskich poglądów, punktu widzenia i opinii".

Izrael zadowolony

Premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w czwartek, iż zarządził rozpoczęcie prac mających na celu wyjście także jego kraju z UNESCO. Szef izraelskiego rządu nazwał decyzję USA "odważną i moralną".

Wcześniej izraelskie władze wyraziły zadowolenie z wystąpienia Stanów Zjednoczonych z UNESCO.

- W Organizacji Narodów Zjednoczonych wkraczamy w nową erę: taką, że gdy dopuszczamy się dyskryminowania Izraela, musimy zapłacić cenę - oświadczył ambasador Izraela przy ONZ Danny Danon.

UNESCO: to strata dla ONZ

- Po otrzymaniu oficjalnego powiadomienia od sekretarza stanu USA Rexa Tillersona jako dyrektor generalna UNESCO chciałabym wyrazić głębokie ubolewanie z powodu decyzji USA - oświadczyła Irina Bokowa.

Dodała, że krok podjęty przez USA stanowi stratę dla multilateralizmu i dla wspólnoty ONZ.

USA wstrzymały finansowanie UNESCO po przyjęciu do tej organizacji Palestyny.

UNESCO to pierwsza oenzetowska agenda, która przyznała Palestyńczykom pełne członkostwo w październiku 2011 roku. Jeszcze przed przyjęciem Palestyny do organizacji USA groziły UNESCO zawieszeniem finansowania. Waszyngton wpłacał do kasy UNESCO 80 milionów dolarów rocznie, czyli 22 procent jej budżetu.

Prawodawstwo z lat 90. XX wieku zakazuje Stanom Zjednoczonym finansowania instytucji ONZ, przyznających pełne członkostwo jakiemukolwiek podmiotowi, który nie dysponuje "uznawanymi międzynarodowo atrybutami" państwowości.

Autor: mm//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: