Świat

"Nie będziemy tolerować dyktatury, ani respektować farsy"

Świat


Ambasador Stanów Zjednoczonych w ONZ Nikki Haley ostrzegła w piątek, że jej kraj nie dopuści do tego, by Wenezuela nadal kroczyła ku "dyktaturze". Haley dała do zrozumienia, że Waszyngton szykuje nowe sankcje wobec rządu prezydenta Nicolasa Maduro.

- Nie będziemy tolerować dyktatury, którą usiłuje się ustanowić, ani respektować farsy, jaką jest Zgromadzenie Konstytucyjne - powiedziała Nikki Haley w odniesieniu do ostatnich wydarzeń w Wenezueli.

Chodzi m.in. ustanowienie Konstytuanty, czyli organu ustawodawczego, w którego skład weszli jedynie zwolennicy rządu i który rozwiązując legalny, zdominowany przez opozycję parlament. Organ ten przystąpił do likwidacji instytucji niezależnych od rządu. Przedstawicielka USA w ONZ powiedziała, że przygotowywane sankcje powinny stanowić "wyraźne przesłanie do narodu wenezuelskiego i wyraźne przesłanie pod adresem Maduro".

Amerykańskie sankcje

Po miesiącach ostrzeżeń wobec rządu Wenezueli "nie pozostaje nam inna opcja", niż sankcje - oznajmiła Haley. Dodała, że Stany Zjednoczone zastanawiają się obecnie nad zastosowaniem wobec Wenezueli środków finansowych i dyplomatycznych. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał w piątek rozporządzenie, które zabrania prowadzenia z rządem Wenezueli "negocjacji w sprawie nowej pożyczki kapitałowej i papierów dłużnych emitowanych przez ten rząd i jego państwowe towarzystwo naftowe". Nowe zarządzenie zabrania również m.in. wypłaty dywidend rządowi wenezuelskiemu.

Autor: arw\mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości