TVN24 | Świat

USA zapowiadają nowe sankcje, jeżeli Turcja dalej będzie kupowała rosyjską broń

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP
ReutersUSA grożą Turcji sankcjami

Amerykańska podsekretarz stanu Victoria Nuland poinformowała w środę, że Joe Biden jest gotów utrzymać sankcje nałożone na Turcję w związku z zakupem rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-400. Prezydent USA może nałożyć dodatkowe sankcje, jeżeli Ankara dokona kolejnych zakupów w Rosji – dodała.

Prezydent USA Joe Biden jest zdecydowany utrzymać sankcje nałożone na Turcję za zakup rosyjskiego rakietowego systemu obrony powietrznej S-400 - ogłosiła w środę amerykańska podsekretarz stanu Victoria Nuland. Jeżeli Turcja dokona w Rosji kolejnych, poważnych zakupów uzbrojenia, Waszyngton nałoży na Ankarę dodatkowe sankcje - dodała Nuland podczas przesłuchania przed Kongresem.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Podsekretarz stanu potępiła też ogłoszoną we wtorek decyzję władz uznawanej jedynie przez Ankarę Tureckiej Republiki Cypru Północnego (TRCP) o częściowym otwarciu i ewentualnym ponownym zasiedleniu miasta Warosia. We wtorek w podobnym tonie wypowiadał się o tym sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Położona w pobliżu Famagusty Warosia, po tureckiej inwazji w 1974 roku stała się miastem widmo. Opuścili je mieszkający tam Grecy cypryjscy. Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1984 roku uznała próby osiedlania się w Warosi kogokolwiek innego niż jej mieszkańców za niedopuszczalne i wezwała do przekazania tego obszaru pod kontrolę ONZ. Wtorkową deklarację TRCP potępiły władze Cypru i Grecji. Zaniepokojenie wyraził też szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Amerykańska podsekretarz stanu Victoria NulandReuters

Spór USA i Turcji o rosyjski system obrony powietrznej

W 2019 roku rozpoczęły się dostawy do Turcji S-400. To jeden z najnowocześniejszych systemów uzbrojenia tego typu i flagowy produkt rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego. Jest niekompatybilny z systemami NATO, którego Turcja jest członkiem.

W 2020 roku USA nałożyły sankcje na szefa i trzech pracowników tureckiej państwowej centrali przemysłu zbrojeniowego, a także zablokowały kontrakty na broń, licencje i kredyty dla tego podmiotu. USA wykluczyły również Turcję z programu produkcji myśliwców F-35.

Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Depo Photos/ABACA/PAP/EPA