Kongres przegłosował ustawę kodyfikującą prawo do zawierania małżeństw jednopłciowych

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów USA ostatecznie zatwierdziła ustawę, która zapewnia federalne uznanie małżeństw osób tej samej płci i mieszanych rasowo. Jest to środek stworzony z obawy, że Sąd Najwyższy mógłby ewentualnie odwrócić uznanie dla prawnego uznania takich związków. - Ponadpartyjne przyjęcie Respect for Marriage Act znaczącą przewagą głosów da spokój ducha milionom LGBTQI+ i międzyrasowym parom, które teraz mają zagwarantowane prawa i ochrony przysługujące im i ich dzieciom - oświadczył prezydent USA Joe Biden.

Izba Reprezentantów przyjęła w czwartek ustawę kodyfikującą w prawie amerykańskim uznanie małżeństw jednopłciowych i mieszanych rasowo. Ustawa miała na celu zapewnić dalsze uznawanie takich małżeństw niezależnie od ewentualnych przyszłych wyroków Sądu Najwyższego.

Ustawa Respect for Marriage Act, którą już w listopadzie przegłosował Senat, została przyjęta przez Izbę stosunkiem głosów 258-169. Zagłosowali za nią wszyscy demokraci i 39 republikanów.

Ustawa uniemożliwia podważenia legalności małżeństw jednopłciowych

Jak stwierdziła podczas debaty spiker Izby Nancy Pelosi, nowe prawo ma "uniemożliwić prawicowym ekstremistom" podważenia legalności małżeństw jednopłciowych. Prawo do takich małżeństw zostało wprowadzone decyzją Sądu Najwyższego w 2015 roku w wyroku Obergefell przeciwko Hodges.

Część republikanów przeciwnych ustawie argumentowała, że otworzy ona drogę do pozwów przeciwko instytucjom religijnym sprzeciwiających się takim małżeństwom.

W ostatecznej wersji tekstu znalazła się jednak poprawka mówiąca, że organizacje religijne nie są zobligowane do "świadczenia żadnych usług" dla celów celebracji małżeństwa.

Biden: Respect for Marriage Act da spokój ducha milionom

Demokraci zgłosili projekt po tym, jak Sąd Najwyższy unieważnił federalne prawo do aborcji opierające się na innym precedensowym wyroku w sprawie Roe przeciwko Wade z 1972 roku.

W uzasadnieniu nowego jeden z sędziów, Clarence Thomas zasugerował, że Sąd powinien ponownie rozpatrzeć wyrok w sprawie małżeństw jednopłciowych.

- Ponadpartyjne przyjęcie Respect for Marriage Act znaczącą przewagą głosów da spokój ducha milionom LGBTQI+ i międzyrasowym parom, które teraz mają zagwarantowane prawa i ochrony przysługujące im i ich dzieciom - powiedział w oświadczeniu prezydent Joe Biden, który zapowiedział podpisanie ustawy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości